مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

12نكته دربيان مطالعه

1. كيفيت مطالعه را بالا ببريد. به روخواني سطحي در حالت پراكندگي فكر قناعت نكنيد. با مفهوم ومعناي مطلب ارتباط برقرار سازيد تا آنچه را كه مورد نياز است به خوبي درك كنيد.

2. حجم مطالعه حواس شما را پرت نكند. مطالعه بيش‏تر و سريع‏تر تنها بهانه‏هايي براي بيش‏تر دانستن است. پس ابتدا آنچه را مي‏خواهيد بدانيد و بفهميد برداشت كنيد و آن گاه با كلمات «سرعت» و «بيش‏تر» وسوسه شويد.
3.قبل از آن كه از موضوع اصلي كتاب منحرف شويد و به مطلب ديگري بپردازيد، قسمت‏هايي را كه دوست داريد به خاطر بسپاريد، مشخص كنيد.
4. حتماً براي مطالعه خود برنامه‏ريزي داشته باشيد. اين كه قصد يادداشت برداري داريد يا خير، در مورد چه موضوعي بايد تمركز كنيد، چه سؤالاتي در ذهن داريد كه در اين كتاب جواب آن‏ها را مي‏جوييد و... همه بايد از قبل برنامه‏ريزي شده باشد.
5. بايد كتابي كه مطالعه مي‏كنيد مختص به خود شما باشد تا به راحتي در آن علامت‏گذاري و نكته نويسي كنيد. استفاده از مداد يا ماژيك رنگي به شما امكان مي‏دهد تا در مراجعه مجدد به كتاب بهره بيش‏تر ببريد. هر چند نبايد اين خطوط رنگي استفاده شما از ساير خطوط كتاب را كاهش دهد.
6. هنگام مطالعه همواره يك قلم در دست داشته باشيد؛ زيرا مطالعه آنگاه كارآيي مطلوب مي‏يابد كه همراه با مطالعه سؤالات ذهن خود را با آموزه‏هاي كتاب تطبيق دهيد و در حاشيه آن يادداشت كنيد.
7. ميان مطالعه و ساير كارهاي خود تعادلي به وجودآوريد كه هم از خواندن خسته و دلزده نشويد و هم تجربه و عمل را به بهره‏وري مطالعه خود بيفزاييد.
8. مطالعه پراكنده باموضوعات متنافر و متناقض موجب كاهش بهره‏وري شما مي‏شود. حتي الامكان در نوع كتابي كه براي مطالعه انتخابي مي‏كنيد مطالعات قبلي خود را در نظر آوريد تا نظم فكري شما به هم نخورد.
9. اگر بتوانيد از هر كتابي كه مي‏خوانيد نكات مهم و كليدي آن را خلاصه‏برداري كنيد، بر كارآيي مطالعه شما مي‏افزايد. اين راهكار آنگاه ارزشمندتر مي‏شود كه خواننده به زبان و عبارات خودش مطالب را يادداشت كند.
10. به ياد داشته باشيد علاقه و انگيزه در مورد مطلبي كه براي مطالعه انتخاب كرده‏ايد به بهره‏وري شما از آنچه مي‏خوانيد بسيار مي‏افزايد.
11. گاه مقرر ساختن يك پاداشِ مشروط براي مطالعه حجم خاصي از كتاب به هيجان و لذت مطالعه مي‏افزايد و نوعي اثر تشويقي بر فرد مي‏گذارد. اين پاداش‏ها مي‏تواند ديدن يك برنامه تلويزيوني، رفتن به مكاني خاص، انجام يك فعاليت مورد علاقه يا حتي خوردن يك خوراكي محبوب باشد؛ مشروط بر آن كه ميزان تعيين شده مطالعه شده باشد!
12. رنگ كاغذ، رنگ قلم، نحوه نشستن، فاصله چشم با كتاب، نور محيط و ساير شرايط مكاني نيز - همان گونه كه مي‏دانيد - در كارآيي مطالعه شما كاملاً مؤثر است.
 

 

مطالعه
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:3357!model&79 -LayoutId:79 LayoutNameالگوي داخلي+مشاوره+++++++