مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)

چند نكته درمورد مكان مطالعه

/UploadedData/1/Contents/Groups/ab.jpg

 

دكتر فيل ريس، در كتاب «500 نكته درباره مطالعه» و دكتر عين الله خادمي در كتاب «مطالعه روشمند» آورده ‏اند:
1. برخي افراد ترجيح مي‏ دهند در سكوت مطالعه كنند و برخي در سر و صدا. بعضي صندلي راحتي را مي ‏پسندند و بعضي دراز كشيدن يا نشستن رسمي را. اصلاً وسواس به خرج ندهيد و در هر حالتي كه راحت‏تر هستيد مطالعه خود را آغاز كنيد.
2. اگر مكان مطالعه شما كمي آشفته و به هم ريخته است مرتب كردن آن را به نيم ساعت پس از مطالعه موكول كنيد؛ چرا كه در اين صورت در حين مرتب كردن اتاق به مطالبي كه مطالعه كرده ‏ايد فكر خواهيد كرد و زمان مفيدي را از دست نخواهيد داد.
3. گاهي اوقات از مكان‏هاي استثنايي و هيجان ‏انگيز استفاده كنيد تا مطلبي كه مطالعه مي ‏كنيد همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود؛ مثلاً در يك شب باراني با يك چتر و يك چراغ قوه زير باران رويد و مطلب را مطالعه كنيد و يا در يك مكان تاريخي و قديمي به تفكر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازيد.
4. اگر امكان داشته باشد موضوع مورد مطالعه شما با مكاني كه انتخاب مي ‏كنيد هماهنگي و سنخيت داشته باشد، به افزايش بهره ‏وري شما كمك بسيار مي‏ كند. اين هماهنگي همچنين شامل وجود ابزار و لوازم مورد نياز نيز مي‏ شود.
5. قبل از انتخاب محل مطالعه خود، چند خصوصيت عمده و ايده ‏آل براي مكان مطالعه در ذهن خود ليست كنيد تا راحت‏ تر بتوانيد آن را بيابيد .
6. در مكان مطالعه شما راهي براي خيره شدن به دور دست وجود داشته باشد؛ چرا كه توقف در مطالعه و چشم دوختن به بي ‏نهايت در افزايش كارآيي مطالعه بسيار سودمند است. حداقل گاه گاهي به سقف اتاق خيره شويد!
7. هيچ‏گاه مطالعه خود را به حضور در مكان خاصي مشروط نكنيد؛ زيرا در اين صورت بهانه‏ اي مي ‏يابيد كه در ساير مكان‏ها از مطالعه بگريزيد. به ياد داشته باشيد كه در حقيقت «مكان مطالعه جايي است كه شما هستيد».
8. دقت كنيد ميزان نور، دماي محيط، فرم صندلي و ساير شرايط در مكان مطالعه شما به گونه ‏اي نباشد كه شما را خواب آلوده كند.
9. تهويه خوب و هواي پراكسيژن در مكان مطالعه شرطي حياتي است.
Parameter:3354!model&79 -LayoutId:79 LayoutNameالگوي داخلي+مشاوره+++++++