مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي 20 الي 21:30 شب10 صبح الي 11:30 ظهر)

كسى كه براى نيازهاى زندگى مبلغى قرض كرده و در آن راه صرف نموده است، آيا مى‏تواند سر سال مبلغ بدهى..

جهت عضويت در كانال "مقلدين مراجع تقليد" كليك كنيد

كسى كه براى نيازهاى زندگى مبلغى قرض كرده و در آن راه صرف نموده است، آيا مى‏تواند سر سال مبلغ بدهى را از درآمد سال كم كند؟

آيات عظام امام، سيستانى، مكارم و نورى: اگر براى نياز سال جارى قرض كند، مى‏تواند به مقدار بدهى كسر نمايد؛ ولى اگر بدهى او براى نياز سال‏هاى گذشته‏اش بوده، كسر آن جايز نيست؛ بلكه مى‏تواند قرض خود را از درآمد بپردازد تا به مقدار آن خمس تعلق نگيرد.

 آيات عظام بهجت، خامنه‏اى، صافى و فاضل: آرى، خمس تعلق مى‏گيرد و جايز نيست مقدار بدهى خود را از درآمد كم كند؛ بلكه مى‏تواند قرض خود را از درآمد بپردازد تا به مقدار آن خمس تعلق نگيرد.

آيات عظام تبريزى و وحيد: اگر بدهى خود را تا پيش از سر سال نپردازد، نمى‏تواند از درآمد سال كم كند؛ مگر آنكه قرض بعد از به دست آوردن منفعت بوده باشد.

تبصره. در عبارت رساله‏هاى عمليه مراجع، بين واژه "كسر" و "ادا" تفاوت است و نبايد آن دو را در هم آميخت.

منبع:

توضيح‏المسائل مراجع، م 1786 و 1787؛آيت الله نورى، توضيح‏المسائل، م 1783 و 1782.آيت الله بهجت، توضيح‏المسائل، م 1406 و 1407؛آيت الله خامنه‏اى، اجوبة، س 864؛آيت الله صافى، توضيح‏المسائل، م 1795 و 1796.آيت الله تبريزى، توضيح‏المسائل، م 1795؛آيت الله وحيد، توضيح‏المسائل، م 1794.

كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر
Parameter:857!model&82 -LayoutId:82 LayoutNameالگوي داخلي+++++++