مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي 20 الي 21:30 شب10 صبح الي 11:30 ظهر)
0.0 (0)

طبقه بالاى خانه‏اى (پيش از سكونت در آن) اجاره داده شده، آيا به آن خمس تعلق مى‏گيرد؟

جهت عضويت در كانال "مقلدين مراجع تقليد" كليك كنيد

آيات عظام امام، فاضل، مكارم و خامنه‏اى: اگر خانه اضافي است و از پول غير مخمس تهيه شده حكم سرمايه را دارد و بايد خمس آن را بپردازد؛ مگر آنكه با پرداخت خمس آن، نتواند امرار معاش كند(گفتني است پول كه بابت اجاره گرفته مي شود هر مقدار از آن كه همه سال از مخارج  زندگي اضافه بود بايد تخميس شود.)
 آيات عظام نورى، تبريزى و بهجت: آن مقدار از سرمايه كه اداره زندگى به آن بستگى دارد، خمس ندارد؛ ولى به مقدار بيش از آن، خمس تعلق مى‏گيرد.

آيت الله صافى: حكم سرمايه را دارد و بايد خمس آن را بپردازد و چنانچه نمى‏تواند با پرداخت خمس آن امرار معاش كند، مى‏تواند با حاكم شرع دستگردان نمايد.  

منبع:

(امام خميني، استفتاءات، ج 1، س 35؛ آيت الله مكارم، استفتاآت، ج 2، س 543؛آيت الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 765 و 708؛ دفتر آيت الله خامنه‏اى. آيت الله نورى، استفتاءات، ج 1، س 271؛ آيت الله تبريزى، استفتاآت، س 948؛ آيت الله بهجت، توضيح‏المسائل، م1401.(آيت الله صافى، جامع‏المسائل، ج 1، س 647 و 656 و دفتر).

كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:815!model&82 -LayoutId:82 LayoutNameالگوي داخلي+++++++