مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

اسرا با چه وضعي به شام فرستاده شدند

/UploadedData/1/Contents/636447636819884990.jpg

بنا بر نقل ابن‌اعثم و خوارزمي، مأموران عُبَيْدالله‌بن‌زياد، حرم رسول‌ خداˆ را از كوفه تا شام، بر محمل‌ هاي بي‌پرده و پوشش، شهربه‌شهر و منزل‌به‌منزل بردند؛ آن‌‌‌گونه‌ كه اسيران [كافر] ترك و ديلم را مي‌بردند.[1] سيدبن‌طاووس نيز به گشوده بودن صورت اهل‌بيت در مسير كوفه تا شام اشاره كرده است.[2]
از شواهد دال بر اين وضع، اين اعتراض حضرت زينب(سلام الله عليها) به يزيد است:
اَمِنَ العدل يابن ‌الطُلَقاءِ تخديرُكَ حرائرك وامائك وسوقُك بناتِ رسول اللهˆ سبايا قد هتكت ستورهُنَّ وابْدِيَتْ وجوهُهُنَّ تحدّوا بهنّ الاعداء من بلدٍ الي بلدٍ ويستشرفهُنَّ اهلُ المناقلِ...؛[3] اي فرزند آزادشدگان! آيا اين عدالت است كه زنان و كنيزانت را در سرايت در پشت پرده جاي دهي؛ اما دختران رسول ‌خدا (ص) را به ‌اسيري از شهري به شهر ديگر بكشاني، درحالي‌ كه پوشش‌هايشان دريده و رخساره‌هاشان نموده باشد، و دشمنان، بر سر آنان برخيزند و مردمان به تماشايشان بنشينند... .
آن‌گاه امام سجاد افزود: حتي اذا دخلنا الدمشق صاح صائح: يا اهل‌ الشام، هولاء سبايا اهل‌ البيت الملعون.[4]
گزارش‎هاي فوق، بازتاب‌هايي از رفتار غيرانساني مأموران يزيد با اسراي اهل‌بيت است كه منابع كهن آن را به‌اختصار و اجمال گزارش كرده‌اند. به‌يقين اگر سلطة حكومت بني‎اميه در اواخر قرن نخست و اوايل قرن دوم هجري اجازه مي‌داد كه مورخان و مقتل‌نويسان، جنايات بني‎اميه را به‌طور كامل گزارش دهند، ابعاد بسياري از ستمگري‌هاي آنان در اين ‌باره، همانند عرصه‎هاي ديگر، نمايان مي‎شد. به‌هرروي تأمل در همين تعابير به‌كاررفته در گزارش‎ها، عمق فاجعه و ستمگري مأموران يزيد در حق اهل‌ بيت امام حسين(ع) را تا حدودي روشن مي‌ كند.

پي نوشت: -----------------------
[1]. ابن‌اعثم، كتاب الفتوح، ج5، ص127؛ خوارزمي، مقتل ‌الحسين، ج2، ص55ـ56.
[2]. سيدبن‌طاووس، الطرائف في معرفة مذاهب الطوائف، ص166.
[3]. همو، اَلْمَلْهُوف عَلي قَتْلَي الطُّفُوف، ص215ـ216؛ طبرسي، الاحتجاج، ج2، ص125؛ خوارزمي، مقتل ‌الحسين، ج2، ص64؛ مجلسي، بِحار الانوار، ج45، ص134 و 158؛ ابن‌طيفور، بلاغات النساء، ص21 (با تفاوت‎هايي در عبارت).
[4]. سيدبن‌طاووس، الاقبال بالاعمال ‌الحسنة في‌ ما يعمل مرة في السنة، ج3، ص89.

اربعين اسرا امام حسين انكار اولين
اهلبيت تاريخي حضور روايي سكوت
سيدالشهدا كتاب ها كتب كهن منابع
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:15527!model&78 -LayoutId:78 LayoutNameالگوي داخلي+تاريخ+++++++