مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي 20 الي 21:30 شب10 صبح الي 11:30 ظهر)
0.0 (0)

چرا به حضرت زينب(س) عقيله بني هاشم مي گويند؟

/UploadedData/1/Contents/%D8%B2%DB%8C%D9%86%D8%A89_1.jpg

معناي عقيله:
حضرت زينب(سلام الله عليها) ملقب به، عقيله بني هاشم و عقيله الطالبين بود. هر چند بسياري در باره معناي عقيله نوشته‌اند: عقيله زن كريمه را مي گويند كه در بين فاميل بسيار عزيز و در خاندان خود ارجمند باشد. اما آن‌چه قابل توجه است اين است كه در فرهنگ عربي عقيله به زن خردمندي مي گويند كه مسائل را با صبر و خرد بالا حل و فصل كند و در كارش دورانديشي و آينده نگري داشته باشد.[1] لذا با توجه به وجود اين فرهنگ در استعمال اين كلمه معناي دوم مناسب‌تر به نظر مي‌رسد.
يكي از فضايل و خصايص حضرت زينب سلام الله عليها «خردمندي» ايشان است. او زني دانشمند، سخن ور، فصيح و بليغ بود تا آن‌جا كه امامان معصوم ما نيز گاه در ارائه پاسخ به مسائل‌شان به عملكرد ايشان استناد مي‌كردند. به عنوان نمونه: امام صادق عليه السلام براي برخي رفتارها در مصيبت فقدان پدر و برادر و .. به فعل و عمل زينب سلام الله عليها در جريان كربلا استناد مي‌نمايند.[2]
بيان سخنان و خطبه‌هاي عميق و عالمانه همراه با استدلالات قرآني در كربلا و بازار كوفه و مجلس ابن زياد و دربار يزيد هر يك شاهدي گويا بر خردمندي زينب كبري سلام الله عليها است. همچنين مقام بيان حديث، خود از ويژگي هاي افراد آگاه و بلند مرتبه است و گواه ديگري بر خردمندي ايشان است. او راوي حديث مادرش حضرت زهرا سلام الله عليها و اسماء بين عميس بود.[3]
مجلس تفسير و درس ايشان در كوفه[4] را به عنوان مؤيدي ديگر بر شايستگي ايشان براي ملقب شدن به «عقيله» مي‌توان آورد همانگونه كه گواهي بر فضل و مقام علمي ايشان است.
پي نوشت:-------------------------
[1] . در اين‌باره ر.ك: حر عاملي، وسائل الشيعه (چاپ اسلامية) ج1، ص7؛ شيخ علي نمازي، مستدرك سفينه البحار، ج4، ص313؛ احمدي ميانجي، مكاتيب الرسول، ج3، ص636؛ علي بن محمد علوي، المجدي في انساب الطالبيين، ص48.
[2] . محمد حسن نجفي، جواهر الكلام، (دار الكتب الاسلاميه، 1367)، ج4، ص307.
[3] . عمر رضا كحاله، اعلام النساء في عالمي العرب و الاسلام، (دمشق، 1379ق)ج2، ص92.
[4] . محلاتي، رياحين الشريعه (دار الكتب الاسلاميه، 1385ق)، ج3، ص75.
اسم زينب شهادت طفلان عبدالله بن جعفر
فرزند فرزندان قاتل قاتلان كربلا
نام
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:6191!model&78 -LayoutId:78 LayoutNameالگوي داخلي+تاريخ+++++++