مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي 20 الي 21:30 شب10 صبح الي 11:30 ظهر)
3.0 (194)

پيامبران اولوالعزم چه كساني هستند؟ و اولوالعزم به چه معناست؟

/UploadedData/1/Contents/636471202520381137.jpg

پيامبران اوالوالعزم پنج نفرند: حضرات: نوح، ابراهيم، موسى، عيسى، محمد(صلى الله عليه وآله وسلم(
معناي اولوالعزم:
عزم به معناي اراده محكم و استوار(1)، صبر، وفاي به عهد، قصد و تصميم و حكم و شريعت است. و اولو به معناي صاحبان است. از اين رو به پيامبران اولوالعزم، صاحبان عزم گفته اند.
در كتاب هاي تفسيري آمده است: با توجه به اين كه پيامبران صاحب شريعت جديد و آيين تازه با مشكلات و گرفتارى‏هاى بيشترى روبرو بودند، و براى مقابله با آن، عزم و اراده محكم‏ترى لازم داشتند، به اين دسته از پيامبران، اولوالعزم اطلاق شده است . چنانكه علامه طباطبائي در الميزان مي گويد: اين كه عزم به معناي عزيمت يعني حكم و شريعت باشد، توسط روايات اهل بيت (ع) تأييد شده است.(2)
اولوالعزم بودن پيامبر، نشانه صاحب شريعت بودن آن پيامبر است. به عبارت ديگر، آن پيامبر، داراي ديني خاص است كه پيامبران هم زمان او يا متأخر از او بايد دين او را ترويج دهند.(3)

پيامبران اولوالعزم در قرآن
خداوند در قرآن كريم به تشريع دين و ابلاغ آن توسط پيامبران اشاره مي كند و نام چهار پيامبر - غير از پيامبر اسلام كه آخرين دين الاهي توسط وي آورده شده و در اين آيه مورد خطاب است - را كه داراي دين و شريعتي خاص بودند، مي¬آورد:
شَرَعَ لَكُمْ مِنَ الدِّينِ ما وَصَّى بِهِ نُوحاً وَ الَّذي أَوْحَيْنا إِلَيْكَ وَ ما وَصَّيْنا بِهِ إِبْراهيمَ وَ مُوسى‏ وَ عيسى‏ أَنْ أَقيمُوا الدِّينَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا فيهِ كَبُرَ عَلَى الْمُشْرِكينَ ما تَدْعُوهُمْ إِلَيْهِ اللَّهُ يَجْتَبي‏ إِلَيْهِ مَنْ يَشاءُ وَ يَهْدي إِلَيْهِ مَنْ يُنيبُ. (4)
آييني را براي شما تشريع كرد كه به نوح توصيه كرده بود و آنچه را بر تو وحي فرستاديم و به ابراهيم و موسي و عيسي سفارش كرديم اين بود كه: دين را برپا داريد و در آن تفرقه ايجاد نكنيد! و بر مشركان گران است آنچه شما آنان را به سويش دعوت مي كنيد! خداوند هر كس را بخواهد برمي گزيند ، و كسي را كه به سوي او بازگردد هدايت مي كند.

پيامبران اولوالعزم در احاديث و روايات:
بعضي از مفسّران ـ عموماً سني ـ قرون اوليّه اسلام، پيامبران اولوالعزم را كساني دانسته اند كه مأمور به جهاد بودند و يا مكاشفاتشان را اظهار كرده اند، و در تعيين مصداق هم از نوح، ابراهيم، اسحاق، يعقوب، يوسف، ايّوب، يا ابراهيم، نوح، هود (ع) و محمد (ص) نام برده اند.(5)
ولي با توجه به روايات ائمه اطهار(ع)، متوجه مي شويم كه پيامبران اولو العزم تنها همان پنج نفري است كه ما ذكر كرديم چراكه در احاديث هم به وجه تسميه اولوالعزم صراحت شده و هم به بيان صفات اولوالعزم و تعيين مصداق.
صفات اولوالعزم در روايات اين چنين بيان شده است:
1. داراي دعوت همگاني و جهان شمول براي انس و جنّ بوده اند.(6)
2. داراي شريعت و دين مستقل و تازه اي بوده¬اند.(7)
3. داراي كتاب آسماني بوده¬اند.(8)
چنانكه امام رضا (ع) در جواب كسي كه از ايشان مي¬پرسد اين پيامبران چگونه اولوالعزم شدند؟ مي¬فرمايند: چون كه برانگيخته شدند (نوح و ابراهيم و ...) به كتاب و شريعتي خاص(9)
پس داشتن كتاب يكي از شرايط پيامبران اولوالعزم است. امّا دو شرط مهم ديگر نيز در اين جا وجود دارد كه يكي داشتن دعوتي جهان شمول براي همه انسان ها و جنّيان و ديگري داشتن شريعتي مستقل و تازه است.
بايد توجه داشت معناي شريعت مستقل اين نيست كه با شريعت پيامبران قبل كاملا متفاوت باشد و با آن سازگاري نداشته باشد، بلكه معنايش اين است كه بنابر مقتضيات زمان شريعت ها هم متفاوت مي ¬شد كه اين امري طبيعي است لذا پيامبراني مانند حضرت داوود شامل پيامبران اولولعزم نمي شوند چراكه حضرت داود (ع) اگر چه داراي كتاب آسماني است، ولي كتاب او، كتاب احكام و شريعت مستقل و تازه نبود، چنان كه حضرت آدم، شيث و ادريس (ع) هم داراي كتاب بودند، ولي اولوالعزم نبودند.(10)
البته در روايات، به صراحت اسامي پيامبران اولوالعزم بيان شده است. چنانكه از امام سجاد عليه السلام نقل شده كه فرمودند: اولوالعزم پنج نفرند: حضرت نوح، ابراهيم، موسي، عيسي (ع) و حضرت محمد (ص)(11) همچنين اين معنا از امام صادق(12) و امام رضا (ع) (13)نيز رسيده است.

پي نوشت
1- مفردات راغب، واژه عزم.
2- ترجمه الميزان، ج 18، ص 332.
3- مصباح يزدي، اصول عقائد، ص 239.
4-شوري،آيه 13.
5-بحار الانوار، ج 11، ص 35، چاپ بيروت، وفا.
6-همان، ص 32.
7- همان، ص 34؛ علل الشرائع، ج 1، ص 149، باب 101.
8- همان، ص 35.
9- همان، ص 56.
10- الميزان، ج 2، ص 142؛ ترجمه الميزان، ج 2، ص 213.
11-بحار الانوار ، ج 11، ص 32.
12- همان، ج 11، ص 56.
13-علل الشرائع، ج 1، ص 149، باب 101

ava 1393/08/10
7248

ممنونم استفاده بردمكاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:5437!model&78 -LayoutId:78 LayoutNameالگوي داخلي+تاريخ+++++++