مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
صفحه اصلی  » نماز » فلسفه نماز
0.0 (0)

آيا با خدمت به خلق، از عبادات(نماز) بي نياز مي شويم؟

/UploadedData/1/Contents/%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2-%20%D8%AD%D8%A7%D8%AC%D8%AA1.jpg

1. بديهي است ريشه و عامل خدمات، ارزنده تر از يك خدمت است زيرا كسي كه انگيزه خدمت را در درون خود بارور كند، خدمات فراواني را از خود بروز خواهد داد و يكي از مهم ترين آثار نماز، آن است كه ريشه پاكي ها و انگيزه ساز خدمات است. علاوه بر اين كه نبايد فراموش كرد كه بالاتر از خدمت به مردم، خدمت به خالق و پروردگار عالميان در روي زمين مي باشد و نماز خدمت به خداوند متعال است كه هيچ چيز جايگزين آن نمي شود و خدمت به خلق نيز، اگر با نيت خالص و قربة الي الله انجام گيرد، همان خدمت به خالق است، اما نكته مهم و محوري در اينجا همين است كه خلوص نيت، منشا نورانيت و ارتقاء در خدمت به خلق است.

امام صادق (عليه السلام ) فرموده اند: « إِنَّ طَاعَةَ اللَّهِ خِدْمَتُهُ فِي الْأَرْضِ فَلَيْسَ شَيْ‏ءٌ مِنْ خِدْمَتِهِ تَعْدِلُ الصَّلَاة» [1]؛« پيروي و اطاعت از پروردگار خدمت كردن به او در زمين است و هيچ چيز در خدمت به پروردگار معادل نماز نيست.»


2. دستورات دين مقدس اسلام هر كدام در جاي خود خوب و مناسب است و هر كدام اثر و نورانيت و كمال بخشي خاص خود را دارد. همان گونه كه سيري جاي تشنگي را نمي گيرد و سيرابي جايگزين گرسنگي نمي شود، در تعاليم اسلام نيز خدمت به خلق - هم چون اختراعات مفيد - جاي نماز را نمي گيرد و نماز جايگزين خدمت به مردم نمي شود. گرچه در عمق بخشي به شخصيت تاثير گذار بر هم هستند.
 شايد در مورد نمازهاي مستحبي بتوان گفت كه اگر با خدمت به مردم تعارضي داشته باشد به اين معنا كه خواندن نماز مستحبي مانع انجام خدمت مهم و لازمي كه ديگري نمي تواند آن را انجام دهد و تنها از عهده من بر مي آيد در اين صورت خدمت به خلق حق تقدم دارد.
 اما معمولا همين تعارض و تقابل ميان نماز مستحبي و خدمت به خلق موردي و مختص موارد خاصي است و اين گونه نيست كه من هميشه نماز مستحبي و نافله را به خاطر خدمت به مردم ترك كنم چون اين خود از دام هاي شيطان براي محروم كردن بندگان مومن از فيض نماز مستحبي است.

3. در پايان خوب است اين نكته را نيز يادآور شويم كه خدمت به خلق دامنه وسيعي دارد و اگر چه به طور قطع هرگونه خدمت به خلق خدا هر چند به ظاهر ناچيز باشد موجب پاداش و ثواب است، چنان كه پيامبر اكرم (ص) فرموده‏ اند: «من رفع حجراً عن الطريق كتبت له حسنة» [2]؛ «هر كس سنگى را از راه مردم بردارد براى آن حسنه و ثوابى نوشته مى‏ شود».
 اما اگر اين خدمت از راه تعليم و هدايت ديگران باشد، ارزش فوق ‏العاده‏ اى دارد؛ پيامبر اكرم به امام على(ع) فرمود« لَأَنْ يَهْدِيَ اللَّهُ عَلَى يَدَيْكَ عَبْداً مِنْ عِبَادِ اللَّهِ خَيْرٌ لَكَ مِمَّا طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ مِنْ مَشَارِقِهَا إِلَى مَغَارِبِهَا» [3]؛«اگر خداوند به دست تو كسى را هدايت كند براى تو از همه چيز كه خورشيد بر آن طلوع و غروب كند بهتر است‏» و يا در خصوص خدمت به مردم در مسير علم آموزي امام صادق (ع) فرموده‏ اند: « مَنْ عَلَّمَ خَيْراً فَلَهُ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ عَمِلَ بِه‏» [4]؛«كسى كه به ديگرى چيزى بياموزد براى او مثل پاداش آن كه به آن علم عمل مى‏ كند پاداش هست».

پي نوشت :
[1] - بحارالأنوار، ج 14، ص 185
[2] - نهج الفصاحة مجموعه كلمات قصار حضرت رسول ص، ص 769 شماره 3018
[3] - بحار الأنوار، ج‏1، ص 216
[4] - الكافي، ج‏1، ص 35
بر گرفته از كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي (مركز تخصصي نماز)

برچسب

احكام اسلام تبعيض حجب حكمت
حيا شرعي محرم نماز وضو
Parameter:11146!model&42 -LayoutId:42 LayoutNameالگوی متنی صفحه 0 -عمومی