wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
0.0 (0)

چگونه مي توان ماه رمضان را به عنوان فرصتي مناسب براي خودسازي قرار داد؟

1- خودسازي از خودشناسي آغاز مي‏ شود. نخست بايد خود را شناخت تا بتوان خود را ساخت؛ چرا كه با خودشناسي، خداشناسي تحقّق مي‏ يابد و اگر خدا را شناختيم، خود را ساخته ايم. 
لذا در آغاز بايد ديد چرا بوجود آمده‏ ايم؟ و هدف از پيدايش و خلقت ما چيست؟ خداوند در قرآن كريم تصريح كرده‏ است كه: «و ما خلقت الجنّ و الإنس إلاّ ليعبدون؛ من جن و انس را نيافريدم، جز براي اين كه عبادت كنند».(ذاريات/ 56)
در تفاسير زيادي «ليعبدون» به معناي «ليعرفون» آمده‏ است؛ يعني هدف از خلقت شناخت است و گرنه عبادت فقط نماز و روزه و در سجاده نشستن و خدا را نيايش كردن نيست. نماز و روزه و ...، شعبه‏اي از عبادت است كه شايد از عبادت اجتماعي اهميتش كمتر باشد، زيرا در آن جا انسان فقط به خود مي‏انديشد، و عبادت در معناي گسترده‏ تر با ديگران و به ديگران انديشيدن است.
عبادت، دردشناسي و دردزدايي است. عبادت، در جمع زيستن و براي جمع زيستن است
خودسازي به اين است كه منش خود را به گونه‏ اي تغيير دهيم كه پروردگار مي‏ خواهد، و به عبارت ديگر: اگر هم طبيعت ما مايل به تكبر و خودخواهي است، بايد نفس خويشتن را چنان رياضت دهيم كه از فراز كبر و نخوت فرود آيد و به تواضع و فروتني گرايد.
اگر طبيعت ما، به بخل تمايل بيش‏تري دارد، چون اين صفت مورد نكوهش خداوند و تمام پيامبران و اوليا و خردمندان مي‏ باشد، پس بايد از آن دست برداشت و سخاوتمند شد. خلاصه بايد صفات سلبيه (منفي) را از قلب زدود، چنان كه صفات ثبوتيه را چون جامه‏ اي تميز و زيبا در بر كرد.
بايد قلب را از آن چه در نظر مولا و پروردگارمان ناخوشايند و مكروه است، پاك كرد و بايد تمام اعضا و جوارح را در راه رضايش بكار گرفت!

 

2- با توجه به اينكه شرايط خوب و مطلوبي در رمضان بر هر مسلماني حاكم مي شود و يكي از مهمترين آن شرايط، خودِ روزه بودن است كه انسان از خوراك و شهوات دوري مي كند.يعني خداوند با واجب كردن روزه، زمينه مناسبى را براى ما به وجود آورده است كه قدرى در اين ماه به خودمان برسيم. 
پس، روزه نعمت بزرگى است. چراكه شكم خالى است و مبارزه با نفس، تا حدودى در اثناى روز، از جهات مختلف وجود دارد: هرچه را دوست دارد، نمى خوريد و نمى آشاميد و بسيارى از خواسته هاي نفسانى را براى خود به مدت چند ساعت ممنوع مى كنيد. در واقع، همين يك مبارزه با نفس و هواست، و مبارزه با هوا، در رأس تمام كارهاى نيك و خودسازى ها قرار دارد.
علاوه بر اينكه ساعات اين ماه بسيار بابركت است و خداى متعال، از لحاظ طبيعى اين لحظات و ساعات را اين گونه قرار داده است، ساعات بسيار مغتنمى هم هست. يك ركعت نماز شما؛ يك كلمه ذكر «سبحان الله» شما؛ مختصر صدقه دادن شما، و يك صله رحم كوچكى كه در اين ماه بكنيد، مزيتى چند برابر بيشتر از همين امور، به نسبت وقتى كه در غير ماه رمضان انجام مى شود، دارد. بنابراين، فرصت بسيار خوبى است. زمينه خوبى است كه انسان در اين ماه به خودش برسد.

 

3- نكته: مهم اين است كه انسان بتواند هوى و هوس خود را كنترل و مهار كند كه همين، اساس قضيه است. البته يكى از ويژگيهايي كه بسيار مهم است تا براى خودسازى به آن توجه كنيم و شايد جنبه تقدمى هم داشته باشد، «اخلاص» است. اخلاص عبارتست از؛ كار را خالص براي خدا انجام دادن و اينكه، كارى را مغشوش انجام ندهيم. 
خلاصه اينكه؛ به اين دلايل؛ ماه رمضان فرصت مغتنمي است براي خودسازي، كه بايد از آن به بهترين وجه استفاده كرد.

روزه فلسفه روزه
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++