wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
صفحه اصلي  » مشاوره » جوانان
0.0 (0)

جنبه هاي سلبي و ايجابي دستيابي به آرامش قلبي چيست؟

براي رسيدن به آرامش توجه به نكات زير ضرورت دارد:

1- ناآرامي عوامل و زمينه‏ هايي دارد كه بايد شناسايي و برطرف شود؛ مثلاً گذراندن وقت به بيهودگي و انجام كارهاي بي‏ هدف و بيهوده، خود علّت تشويش و بي ‏قراري است. در مقابل خلوت‏ گزيني، غور در باطِن و حضور در مجالس وعظ و پند و كسب معرفت آرامش ظاهري و باطني به ارمغان مي‏ آورد.

2- برنامه ‏ريزي در امور زندگي و اختصاص اوقاتي براي تفريحات سالم، مثل پياده روي و شنا، در آرامش انسان تأثير شگرف دارد.

3- مشاوره‏ هاي علمي و تخصصي و نيز تغذيه مناسب در تقويت اعصاب و روان مؤثر است. گرسنگي شديد و مفرط و حتي پرخوري و زياده‏ روي در خورد و خوراك، موجب ناراحتي‏ هاي روحي و رواني مي‏ گردد.

4- گناه و معصيت و نافرماني خداوند متعال از عوامل اصلي ناراحتي ‏هاي رواني است. گناه يعني خارج شدن از مسير خداوند. گناه به معناي برآشفتن و تيره ساختن درون و باطن است. روح آدمي با رسيدن به ساحل پاكي و اجتناب از گناهان، به قرار و آرامش مي ‏رسد؛ چون روح با طهارت سنخيت دارد و با گناه ناسازگار است. از اين رو، گناه قرار را از انسان مي‏ گيرد. هر گناه قبح فعلي و قبح فاعلي در بردارد. قبح و زشتي فعلي به مفاسد موجود در خود عمل مربوط است و قبح فاعلي به شرايط ذهني و روحي گنهكار مربوط مي‏ شود. شرايط ذهني گنهكار عبارت است از داشتن روح تمرّد، طغيان، قانون‏ شكني و عدم اهتمام به حقوق خدا و خلق. چنين روحي جز با ترك گناه به آرامش دست نخواهد يافت.

5- انجام واجبات و انس با خدا مخصوصاً نماز اول وقت و با جماعت‏؛ در واقع آرامش قلبي ثمره ياد خدا است: «فاذكروني أذكركم»؛ (1) خداوند به ما دستور داده پيوسته وي را ياد كنيم و او را حاضر و ناظر بر احول خود بدانيم. جريان حضرت يونس را كه مضمون نماز غفيله‏ (مفاتيح الجنان) با ايشان ارتباط دارد، بررسي كنيد. وقتي گرفتاري‏ هاي حضرت به بالاترين حد مي ‏رسد، انس و ياد خدا او را از گرفتاري‏ ها مي‏ رهاند: «لااله الا انت سبحانك انّي كنت من الظالمين، فاستجبنا له و نجّيناه من الغمّ و كذلك ننجي المؤمنين» (2).

امام صادق(ع) مي‏ فرمايد: تعجب مي ‏كنم از كسي كه غمگين و نگران است و به فرمايش الهي پناه نمي ‏برد؛ «لا اله الا الله انت...». چون خداوند به دنبال آن مي ‏فرمايد: «فنجّيناه من الغمّ و كذلك ننجي المؤمنين»(3). خداوند به واسطه ذكر خودش حضرت يونس را از گرفتاري ‏ها نجات داد و هر مؤمني را كه به اين ريسمان الهي چنگ زند، نجات خواهد داد.

6- شركت در مجالس عمومي دعا مثل دعاي كميل، ندبه... .
برخي بزرگان مي ‏فرمايند: هيچ مشكلي نداشتم مگر اين كه با دعاي توسّل حلّ شد. (4)

7- رفتن به زيارت اهل قبور و شهدا و ياد قبر و قيامت و برزخ و معاد و توجه به آرامگاه اصلي و ابدي، در رهايي از تألمات و ناراحتي‏ هاي دنيوي مؤثر است. اصولاً توجه صِرف به دنيا و قطع توجه از آخرت و منزلگاه قبر و برزخ، اعراض و روگرداني از ياد خدا را در پي دارد و هر كه از ياد خدا اعراض كند، روزگارش تباه خواهد شد.

8- انجام اعمال مستحبّي كه شخص از آن لذت مي ‏برد، اگر با استمرار و مراقبه انجام شود، در طول مدت زمان متناسب، شخص را به قرار و آرامش مي ‏رساند.

در مجموع، مي ‏توان گفت ناآرامي ريشه‏ هايي دارد كه بايد خشكانيده شود؛ آنگاه زمينه مناسب براي رسيدن به آرامش از راه‏هاي عقلاني و شرعي فراهم مي ‏آيد و انسان با توكل و اعتماد به منبع اصلي آرامش (خداوند) به مقصود دست مي ‏يابد؛ «الذين آمنوا و تطمئنّ قلوبهم بذكرالله، الا بذكرِالله تطمئنّ القلوب»؛(5).

در پايان توجه به اين نكته ضروري است كه آرامش روحي مراتبي دارد و دستيابي به آن به تدريج حاصل مي ‏شود؛ درست مانند ساير ملكات روحي كه با تمرين و گذشت زمان حاصل مي‏ شود. رسيدن به آرامش نيز نيازمند طي اين مراحل است. اين مراحل بعضي جنبه سلبي دارد مانند ارتكاب محرمات كه دل را آلوده و در نتيجه ناآرام مي‏ كند. كسي كه مي‏ خواهد به آرامش واقعي دست يابد راهي ندارد جز اين كه در گام اول مطيع نواهي خداوند متعال شود و از آنچه حضرت حق نهي كرده اجتناب كند؛ و بعضي جنبه ايجابي دارد؛ يعني بعد از اين كه دل از گرد غبار گناه پاك گرديد، مستعد پذيرش حقايق و ملكات پسنديده نفساني مي ‏شود و اين كار صرفاً از طريق انجام تكاليف الهي و واجبات و مستحبات امكان‏ پذير است. بنابراين، آرامش دل محصول عبوديت محض حق تعالي است و راهكار عملي آن نيز اجتناب از گناهان و انجام واجبات و مستحبات است و در هر زماني به تناسب استعداد و توانمندي‏ هايي كه انسان دارد، متوجه او مي‏ شود.

پي نوشت:

(1).بقره/151

(2).انبياء/18.

(3). امالي شيخ صدوق، مجلس دوم

(4).مفاتيح الجنان، مقدمه دعاي توسل.

(5). رعد /28

برچسب

اعتماد به نفس احساسات حقارت

نظرات

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++