مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

چگونه ايمان در شخصيت مومنان، خوش بيني ايجاد مي كند؟

/UploadedData/1/Contents/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D8%A8%20%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA%DB%8C1.jpg

يكي از مهمترين آثار ايمان از نظر نشاط آفرينى و بهجت زايي، «خوشبينى» به جهان و خلقت و هستى است. ايمان مذهبى از آن جهت كه تلقى انسان را نسبت به جهانْ شكل خاص مى ‏دهد، به اين نحو كه آفرينش را هدفدار و هدف را خير و تكامل و سعادت معرفى مى‏ كند، طبعاً ديد انسان را نسبت به نظام كلى هستى و قوانين حاكم بر آن خوشبينانه مى ‏سازد.

حالت فرد با ايمان در نظام هستي، مانند حالت فردى است كه در كشورى زندگى مى ‏كند كه قوانين و تشكيلات و نظامات آن كشور را صحيح و عادلانه مى ‏داند، به حسن‏ نيت گردانندگان اصلى كشور نيز ايمان دارد و قهراً زمينه ترقى و تعالى را براى خودش و همه افراد ديگر فراهم مى ‏بيند و معتقد است كه تنها چيزى كه ممكن است موجب عقب‏ ماندگى او بشود تنبلى و بى ‏تجربگى خود او و انسان هايى مانند اوست كه مانند او مكلّف و مسئول ‏اند.
از نظر چنين شخصى، مسئول عقب ‏ماندگى او خودش است نه تشكيلات و نظامات كشور، و هر نقصى وجود دارد از آنجاست كه او و امثال او وظيفه و مسئوليت خويش را انجام نداده ‏اند. اين انديشه طبعاً او را به غيرت مى ‏آورد و با خوشبينى و اميدوارى به حركت و جنبش وادار مى ‏كند.
اما يك فرد بى ‏ايمان در نظام هستى، مانند فردى است كه در كشورى زندگى مى ‏كند كه قوانين و تشكيلات و تأسيسات كشور را فاسد و ظالمانه مى ‏داند و از قبول آنها هم چاره ‏اى ندارد. درون چنين فردى همواره پر از عقده و كينه است. او هرگز به فكر اصلاح خودش نمى‏ افتد، بلكه فكر مى ‏كند در جايى كه زمين و آسمان بر ناهموارى است و سراسر هستى ظلم و جور و نادرستى است، درستىِ ذره ‏اى مانند من چه اثرى دارد؟!چنين كسى هرگز از جهان لذت نمى‏ برد. جهان براى او همواره مانند يك زندان هولناك است. اين است كه قرآن كريم مى‏ فرمايد:(«وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً»)؛هر كس از توجه و ياد من رو برگرداند، زندگى‏ تنگ و پر از فشار خواهد داشت.

پي نوشت:

[1] سوره طه، آيه 124.

انسان و ايمان، مجموعه آثار، ج2، ص46.
                       
 

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:20651!model&76 -LayoutId:76 LayoutNameالگوي داخلي+++++++اعتقادات