wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
0.0 (0)

شهيدان، مراحل قبر و قيامت را چگونه طي مي كنند؟

سوره يس، آيات 26-27: («قيل ادخل الجنّة قال يا ليت قومي يعلمون ٭ بما غفرلي ربّي و جعلني من المكرمين»)

از قرآن مجيد چنين برمي ‏آيد كه براي شهيد مراحل نزع، قبر، فشار، سؤال قبر و... نيست و به محض شهادت به بهشت در مي ‏آيند. يكي از نمونه هاي شهيدان قرآني، مومن آل ياسين (حبيب نجّار) است. جابر بن عبداللّه از پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) نقل مي ‏كند كه آن حضرت (ص) فرمود: سه نفر حتي يك لحظه به وحي الهي كفر نورزيدند: مؤمن آل ياسين (حبيب نجّار) و عليّ بن ابي‏طالب (عليه‏السلام) و آسيه همسر فرعون: «ثلاثة لم يكفروا بالوحى طرفة عين: مؤمن آل ياسين و علىّ بن أبى‏طالب و آسية إمرأة فرعون»[1]
 

هنگامي كه «حبيب» را كه مؤمن و پيشتاز و راستگو بود شهيد كردند وي همان لحظه وارد بهشت برزخي گرديد: («قيل ادخل الجنّة قال يا ليت قومي يعلمون ٭ بما غفرلي ربّي و جعلني من المكرمين»)[2] به او گفته شد: وارد بهشت شو. گفت: اي كاش قوم من مي‏ دانستند كه پروردگارم مرا آمرزيده و از گرامي داشتگان قرارم داده است.


علّامه طباطبايي(قدس‌سرّه) از آيات اين داستان توحيدي نكات برجسته‏ اي برگرفته كه از نظر مي ‏گذرد:
1 ـ حبيب نجّار مردي معمولي بود (رجلٌ). نور ايمان كاملا ً دلش را روشن كرد و از او مردي راستين، آهنين و نمونه ساخت.
2 ـ دعوت رسولان به اقصي نقاط آن شهر رسيده بود كه چنين مرد كوشايي، در اين شهر پديدار گشت و رسولان را تصديق و مردم را به ايمان آوردن ترغيب كرد.
3 ـ از اين كه نام او صريحاً در قرآن نيامده بر مي‏ آيد كه آنچه در اين جريان مهم بود «هدف» او بوده است. از اين‏رو قرآن بر آن تكيه كرده است.
4 ـ از سخنان او برمي ‏آيد كه اهل منطق و برهان بوده؛ زيرا استدلال‏ هاي كافران را با منطق صحيح پاسخ گفته است.
5 ـ از سياق و نظم آيات چنين استنباط مي ‏شود كه هنگامي كه او را به شهادت رساندند، از ساحت عزّت حق‏ تعالي ندا آمد: «وارد بهشت شو». اين سخن اشاره به آن است كه بين قتل در راه خدا و بين ورود به بهشت هيچ فاصله ‏اي واقع نشده و گويا شهادت او همان دريافت فرمان به دخول بهشت بوده است.
6 ـ مراد از بهشت در آيه مزبور همان بهشت برزخي است: «القبر إمّا روضةٌ من رياض الجنّة أو حفرة من حفر النّيران»[3] قبر يا باغي از باغ‏هاي بهشت يا گودالي از گودال‏هاي جهنم است.
7 ـ آرزوي اين شهيد آن بود كه اي كاش طايفه و قبيله او مي ‏دانستند خداوند چگونه وي را آمرزيده است.
8 ـ از بزرگ ترين بخشش ‏هاي خداوند به او آن است كه وي را «مُكْرَم» به شمار آورده است[4].
كرامت، واژه ‏اي است كه با مدح و ثنا همراه است و به معناي گرامي، بزرگواري، عزت، حرمت، جوانمردي، و مروّت و... است كه هر كدام با تفاوت مفهومي اندكي هنگام مدح به كار مي ‏آيد. در روز قيامت از همه افراد بازجويي، بازخواست و سؤال مي ‏شود، جز بندگان پاك با اخلاص خدا. آنان را در بهشت جاودان روزي جسماني و روحاني فراوان كه به حساب درنمي ‏آيد و ميوه ‏هاي گوناگون بهشتي است و هم آنان در آن عالم جاوداني گرامي و محترمند و در بهشت پرنعمت در نعمتند.

 

پي نوشت:

[1] نورالثقلين،ج 4، ص 383.

[2] سورهٴ يس، آيات 62 ـ 27.

[3] بحار، ج 6، ص 275.

[4] الميزان، ج 17، ص 76.

تفسير موضوعي، ج4، تلخيص ص264-267.

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++