wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
صفحه اصلي  » نماز » دعوت به نماز
0.0 (0)

لطفا براي بنده از ابعاد سياسي نماز بنويسيد و بگوييد كه نماز چه نقشي در زندگي سياسي مسلمانان دارد؟

سياست در اسلام، سياست خدعه و فريب واستفاده از هر ابزار و وسيله براي رسيدن به هدف و مقصد نمي باشد بلكه حركت و فعاليتي جهت دارو مقدس در جهت تحقق اهداف نوراني اسلام و جامه عمل پوشاندن به دستورات الهي در جامعه بشري و در نهايت قرب به حق است. چنين حركت و تلاشي نيازمند توانايي و قدرت و پشتوانه قوي است و تا انسان تكيه گاهي محكم و قابل اعتماد نداشته باشد قادر نيست با صلابت و بدون انحراف و ترس در اين راه گام بردارد. بهترين وسيله اي كه تامين كننده اين نيرو و قدرت و ايجاد كننده اين پشتوانه است نماز است. نماز قطره ناچيز وجود انسان را به درياي عظمت الهي متصل مي كند و انرژي و نيروي لازم براي تكاپو و فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي و سياسي در اجتماع را به او مي بخشد.
نمازي كه در دين ما به آن و به جماعت آن و به پر كردن مساجد در آن تاكيد شده و نماز هاي جمعه و نماز هاي سالانه ي جماعت مثل نماز اعياد مختلف، تاثير شگرفي در زندگي سياسي مسلمانان ايفا مي نمايد كه به طور خلاصه مي توان اين آثار را در چند عنوان كلي جمع بندي نمود.

تشخيص و اطاعت از رهبري صالح
براي امام جماعت شرايطي گفته شده كه مامومين در صورت وجود آن شرايط مي تواند به وي اقتدا كند و بعد از اطمينان به انتخاب صحيح از وي تبعيت مي كند.
مشكل امروز مسلمانان آن است كه نماز مى خوانند ولى رهبرانشان افراد ترسو و وابسته و دست نشانده و بدون ملاك هاى الهى هستند. با زبان از خداوند راه مستقيم مى خواهند، ولى در عمل بيراهه مى روند.
در روايات مى خوانيم: در حديث از امام باقر ـ عليه السّلام ـ است:« كُلُّ مَنْ دَانَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ بِعِبَادَةٍ يُجْهِدُ فِيهَا نَفْسَهُ وَ لَا إِمَامَ لَهُ مِنَ اللَّهِ فَسَعْيُهُ غَيْرُ مَقْبُول»[1]؛« هر كسي كه به خدا ايمان دارد و عبادت هاي طاقت فرسا هم انجام مي دهد ولي امام لايقي از طرف خدا ندارد، تلاشش بي فايده است.»

بر قراري وحدت سياسي
در صورتي كه مسئولين و دست اندكاران جامعه از نمازگزاران واقعي باشند و در مساجد حضور پيدا كنند، زمينه براي پيدايش و گسترش روابط گفتماني سياسي با مردم نمازگزار (و يا شايد ديگر افراد) ايجاد مي شود. اين امر خود باعث ايجاد و افزايش تفاهم سياسي و اعتماد متقابل نسبت به قضاوت، اجرا، تخصص و دانش طرفين مي شود؛ به گونه اي كه مسئولين و مردم از امكانات، مضيقه ها و قابليت ها طرفين مطلع شده و زمينه پذيرش انتقادات سازنده بين مسئولين و مردم را نيز فراهم مي نمايد.[2]

نفى طاغوت و ايستادگى در مقابل ستم‏
انسانى كه فقط خداوند را عبادت نمايد در مقابل او سر تعظيم و تسليم فرود آورد، هر چه غير خداوند است، براى او حقير و كوچك مى ‏شود و كسى نمى ‏تواند با ظلم و ستم بر او چيره شود. و در مقابل گردنكشان و ظالمان سر تسليم فرود نمى‏ آورد و با طاغوت كنار نمى‏ آيد. خداوند اين مسئله را يكى از اهداف بعثت پيامبر(ص) دانسته است:«و در ميان هر امتى، پيامبرى را مبعوث كرديم تا خداوند را عبادت نماييد و از طاغوت (هر چه در مقابل خدا است) پرهيز كنيد.» [3]

ناكام گذاشتن دشمنان اسلام
از نظر«سياسى» نماز - به خصوص نمازهاى جمعه، اعياد و جماعت - نشانگر شكوه، بزرگى و اتحاد مسلمانان و هم چنين زمينه ساز پويايي و رشد سياسي جوامع اسلامي مي باشد و همين امور دست به دست هم مي دهد تا مسلمانان همواره براي مقابله با توطئه هاي دشمن آماده بوده و در نتيجه دشمنان اسلام را در پياده نمودن نقشه هاي شومشان ناكام بگذارند.

پي نوشت :
[1] - الكافي، ج 1، ص 183
[2] - عليرضا وحدت پناه، نماز و جامعه شناسي، ستاد اقامه نماز و احياي زكات، بهار 84، دوم، ص 162
[3] - نحل (16)، آيه 36
كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي (مركز تخصصي نماز)

كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر

برچسب

نماز اسلام تنبيه بدني قصاص تربيت
مجازات عاطفي

نظرات

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++