wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
صفحه اصلي  » نماز » آداب واحکام
0.0 (0)

آيا زن مى‏ تواند امام جماعت شود؟

بنا به قول مشهور فقها زن در تمام نمازها از جمله در نمازهاي يوميّه، مي توانند براي زنان امامت نمايد، ولي براي مردان نمي توانند امامت كنند.
همان گونه كه مردان، داراى انديشه، اراده و اختيارند و براى رسيدن به تكامل و قرب الهى وظايف و تكاليفى بر عهده آن ها است، زن‌ها هم همين گونه هستند و در اين جهت، هيچ امتيازى بين زن و مرد وجود ندارد، ولى در بعضى احكام و وظايف با يكديگر متفاوتند. وظايفى به عهده مردان است و بر عهده زنان نيست و بالعكس و اين تفاوت براى اين است كه طبيعت و آفرينش زن و مرد متفاوت است.
امّا آن چه كه به عنوان پاسخ لازم است گفته شود اين است كه زنان از لحاظ فيزيولوژي و نوع آفرينش داراي سه ويژگي هستند كه اين ويژگي ها موجب شده تا بر اساس قوانيني كه خداى متعال، به مقتضاى حكمت بالغه خود وضع نموده، وظيفه امامت جماعت از دوش زنان برداشته و به مقتضاي آفرينش آن ها وظايف ديگري را به آن ها محول نمايد. اين سه ويژگي از قرار ذيل مي باشد:

1- غلبه احساس در زنان:
در علم فيزيولوژى گفته شده زنان از نظر مغز، قلب، شريان‌ها، اعصاب و عضلات بدنى، با مردان تفاوت دارند. در زندگى زنان،«احساس» و در حيات مردان تعقّل غلبه دارد. (البته عموم زنان و مردان اين گونه هستند) و به علّت همين تفاوتى كه در آفرينش زن و مرد وجود دارد، قوانين اسلام هم با آفرينش انسان سازگار است، به همين جهت، در اسلام، وظايف و تكاليف عمومى و اجتماعى كه به تعقل و صلابت بيش ترى نياز دارد؛ مانند حكومت، امامت، قضاوت، جهاد ابتدايى و... به عهده مردان قرار داده شده است و وظايفى را كه ارتباطش با احساس، بيش تر از تعقّل است و زن، بهتر از مرد مى تواند از عهده آن برآيد؛ مانند پرورش و تربيت اولاد و آشنا كردن آن ها به وظايف اجتماعى، تدبير منزل و... مخصوص زنان قرار داده است.

2- جاذبه جنسي زنان براي مردان
نوع آفرينش زن به گونه اي مي باشد كه هر گونه رفتار و گفتار و حركات او موجب تحريك جنسي مردان مي گردد و از آن جا كه عفّت و عصمت زن از منظر اسلام اهميت بسيارى دارد، خداوند متعال، بعضى از كارهاى اجرايى، مانند امامت جماعت را ـ كه سر كار انسان با نامحرمان بسيار است ـ به عهده مردان گذاشته است. به ويژه اين كه در صورت امامت جماعت واقع شدن زن و جلوتر ايستادن وي در نماز كه به طور معمول برجستگي هاي او در منظر نامحرمان قرار و صداي وي به گوش ديگران مي رسد ممكن است به جاي حضور قلب نمازگزاران، زمينه انحراف آن ها را فراهم گردد؛ لذا عفّت زن اقتضا مى كند كه امامت جماعت مردان بر عهده آن ها نباشد.

3- عادت ماهانه زنان
وجود برخي محدوديت ها در پاره اي از ايام براي زنان هم چون ايامي كه عادت ماهيانه دارند و يا در ايام بارداري و وضع حمل كه در اين ايام يا اصل تكليف نماز از آن ها ساقط شده و يا قادر به حضور در مساجد نمي باشند موجب مي شود كه مسئوليت امامت نسبت به مردان را نتواند انجام دهند.
به خصوص اين كه اين گونه امور از خصوصي ترين مسائل شخصي يك زن مي باشد كه در صورت قبولي امامت جماعت توسط آن ها اين مساله به عنوان يك مساله عمومي آشكار مي شود؛ چرا كه بايد نماز جماعت مثلا مسجدي در هر ماه به مدت مشخصي - كه براي همه معلوم است - تعطيل شده و يا به شخص ديگري واگذار گردد و اين امر با حفظ آبروي افراد منافات پيدا مي كند.

پي نوشت :
كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي (مركز تخصصي نماز)

كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر

برچسب

سلام نماز الهي نماز محل نماز واجبات نماز
احكام نماز نمازگزار پيامبر امام رضا حرام
بندگان صالح خالق مخلوق

نظرات

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++