wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
صفحه اصلي  » نماز » دعوت به نماز
0.0 (0)

آثار نماز در جوانان چيست؟و چه نقشي در تربيت نسل نو دارد؟

اگر جوانان بر اساس آن چه خداوند متعال خواسته نماز را اقامه نموده و آن را به پا دارند، يقينا به تمامي آثار و بركات نماز كه به بخشي از آن در پاسخ به سوال هاي گفته شده دست مي يابند كه در اين جا به دليل پرهيز از تكرار مباحث گذشته از ذكر مجدد اين آثار و بركات خود داري مي نماييم.
اما در خصوص نقش نماز در تربيت نسل نو بايد گفت: اين فريضه ديني پنج اثرعمده در تربيت نسل جوان ما ايفا مي نمايد:

اول – توحيد مداري
نتيجه تمامي تعاليم انبيا و اوليا در توحيد خلاصه مي شود و بهترين ابزار يادآوري توحيد و جاري نمودن آن در زندگي بشر نماز مي باشد. جواني كه در روز پنج نوبت نماز را اقامه مي كند و براي اين كه بتواند به مراتب عالي نماز دست پيدا كند خداي متعال را در تمامي عرصه هاي زندگي در نظر مي گيرد چنين جواني همواره بر مدار توحيد بوده و از آن منحرف نمي شود.

دوم – ايجاد انزجار و تنفر از گناه
از آن جا كه نماز بازدارنده از فحشا و منكر مي باشد، روح نمازگزار بيگانه با گناه تربيت مي شود، از همين رو اگر جواني با نماز انس گرفته و آموزه هاي آن را به خوبي فرا گرفته باشد، به خاطر روح پاكي كه در اين مسير كسب نموده از آلوده شدن به هر گونه گناه و فحشا احساس تنفر نموده و از آن پرهيز مي نمايد مانند كسي كه ساليان سال شامه او با بوي خوش عطر انس گرفته باشد، چنين فردي با احساس كم ترين بوي نامطلوبي منقلب شده و نسبت به آن احساس تنفر مي نمايد و خود را سريع از آن دور مي كند.

سوم - كسب فضائل اخلاقي هم چون تواضع و فروتني
انسان نمازگزار به هنگام نماز در مقابل قدرت مطلق جهان، بارها پيشاني خود را بر خاك مي گذارد، سر خم كرده و اظهار ناتواني و عجز مي نمايد و اين امر باعث از بين رفتن رذايل اخلاقيي هم چون كبر و غرور و در مقابل رشد فضائل اخلاقي هم چون تواضع و فروتني مي گردد. از همين رو نسل جواني كه در محضر نماز تربيت يافته باشد نسلي سپاس گزار، متواضع و فروتن و به دور از هر گونه عجب و غرور خواهد بود.

چهارم - كنترل هيجانات كاذب با كسب آرامش قلبي از نماز
مقطع حساس جواني همراه با فوران احساسات و هيجانات دروني مي باشد و به طور طبيعي بخشي از اين هيجانات كاذب بوده و موجب بروز مشكلاتي براي اين نسل مي گردد اما از آن جا كه خداوند متعال در انس با نماز و ياد خودش آرامش و طمانينه قرار داده كما اين كه كه فرموده است:« أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»[1]؛« تنها با ياد خدا دل ها آرامش مى ‏يابد!» لذا جواناني كه همراه با نماز رشد مي نمايند جواناني با وقار، آرام و به دور از هر گونه هيجانات كاذب مي باشند.
بررسي ها و تحقيقات به عمل آمده نيز نشان داده است كه جوانان و نوجواناني كه گرايش به نماز دارند از ميزان اعتماد به نفس و كنترل دروني بالا و هيجان خواهي كمي برخوردارند. [2]

پنجم - معرفي الگوهاي مناسب به نسل جوان
از ويژگي هاي دوران جواني تحت تاثير قرار گرفتن از الگوهاي گوناگون مي باشد؛ جوان نمازگزار با گفتن« صراط الذين انعمت عليهم» در نماز خود از خداوند مى خواهند كه الگويش را كسانى قرار دهد كه مورد لطف او هستند، او را شناختند و به او عشق ورزيده اند، در راه او گام برداشته و استقامت كردند و از او جدا نشده اند. بر اساس آيه 69 سوره نساء كه خداوند متعال فرموده است:« وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً»[3]؛« و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، (در روز رستاخيز) همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده؛ از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان؛ و آن ها رفيق هاى خوبى هستند!» كسانى كه خداوند به آن ها نعمت داده، عبارتند از: انبيا و شهدا و صديّقين و صالحان. و اين همان معرفي الگوهاي مناسب در زندگي براي نسل نو مي باشد.

پي نوشت :
[1] - رعد (13)، آيه 28
[2] - اين مساله نتيجه تحقيقاتي است كه توسط آقاي اميري در سال 1380 با جهت بررسي ويژگي هاي شخصيتي و خانوادگي دانش آموزان مدارس راهنمايي پسرانه منطقه جي شهراصفهان كه گرايش به نماز دارند صورت پذيرفته است و در كتاب :« بررسي شيوه هاي تشويق و ترغيب كودكان و نوجوانان به نماز جماعت - نويسنده: مليحه اسلاميان» درج گرديده است .
[3] - نساء (4)، آيه 69
كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي (مركز تخصصي نماز)

كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر

برچسب

نماز نمازگزار اقامه توحيد فريضه
انبيا اوليا منكر عجب طمانينه
سوره نسا

نظرات

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++