مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

آيا بيماري حضرت ابراهيم(ع) براي عدم شركت در جشن بتها واقعي بود؟

/UploadedData/1/Contents/%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85%202_1.jpg

در تواريخ و تفاسير آمده است كه بت‏ پرستان بابل هر سال مراسم عيد مخصوصى داشتند غذاهايى در بت خانه آماده مى ‏كردند و در آنجا مى ‏چيدند به اين پندار كه غذاها متبرك شود، سپس دسته جمعى به بيرون شهر مى ‏رفتند و در پايان روز باز مى‏ گشتند و براى نيايش و صرف غذا به بتخانه مى ‏آمدند.
آن روز شهر خالى شد و فرصت خوبى براى در هم كوبيدن بتها به دست ابراهيم افتاد. فرصتى كه ابراهيم مدتها انتظار آن را مى ‏كشيد و مايل نبود به آسانى از دست برود. لذا هنگامى كه در شب از او دعوت به شركت در اين مراسم كردند، او نگاهى به ستارگان افكند و گفت من بيمارم: («فَنَظَرَ نَظْرَةً فِي‏ النُّجُومِ‏ * فَقالَ إِنِّي سَقِيمٌ‏»)[1].و به اين ترتيب عذر خود را خواست! 
يك سوال اساسي در اين ماجرا اين است كه آيا حضرت ابراهيم (ع) واقعا بيمار بود و يا اين بيماري در راستاي برنامه حضرت(ع) براي شكستن بتها طراحي شد؟! اقوال متعددي مطرح شده است از جمله اينكه ايشان واقعا بيمار بود، هر چند اگر سالم هم بود هرگز در مراسم‏ جشن بتها شركت نمى‏ كرد، ولى بيماريش بهانه خوبى براى عدم شركت در آن مراسم و استفاده از فرصت طلايى براى درهم كوبيدن بتها بود.
بعضى ديگر گفته‏ اند كه ابراهيم واقعا بيمارى جسمى نداشت اما روحش بر اثر اعمال ناموزون اين جمعيت و كفر و شرك و ظلم و فسادشان بيمار بود، بنا بر اين او واقعيتى را بيان كرد، هر چند آنها طور ديگرى فكر كردند، و او را از نظر جسمى بيمار پنداشتند. اين احتمال نيز داده شده است كه او در اين سخن توريه كرده باشد. مثل اينكه كسى بر در منزل مى ‏آيد و سؤال مى‏ كند فلان كس در منزل است آنها در پاسخ مى‏ گويند: اينجا نيست و منظورشان از كلمه اينجا پشت در خانه است، نه مجموع خانه، در حالى كه شنونده اين چنين نمى ‏فهمد (اينگونه تعبيرات را كه دروغ نيست اما ظاهرش چيز ديگر است در فقه توريه مى ‏نامند).

اما تفسير اول مناسب تر به نظر مى ‏رسد. زيرا اولا دليلى ندارد كه بگوئيم او در اينجا توريه كرده، زيرا توريه با شخصيت انبياء كه بايد مورد اعتماد عموم باشد، سازگار نيست. ثانيا دليلى هم كه به قوت دلالت كند بر اينكه آن جناب در آن ايام بيمار نبوده در دست نيست، بلكه به عكس دليل بر صدق بيماري ايشان وجود دارد، زيرا از يك سو خداى تعالى او را صاحب قلبى سليم معرفى كرده و از سوى ديگر از او حكايت كرده كه صريحا گفته است: من مريضم و كسى كه داراى قلب سليم است، دروغ و سخن بيهوده نمى‏ گويد.

پي نوشت:

[1] سوره صافات، آيات 88-89.

تفسير نمونه، ج‏19، ص 92.ترجمه تفسير الميزان ج‏17،ص224.  

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:20654!model&76 -LayoutId:76 LayoutNameالگوي داخلي+++++++اعتقادات