مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
5.0 (4)

چگونه عزرائيل در يك زمان مي‏تواند جان هزاران تن را بگيرد ؟

/UploadedData/1/Contents/%D9%82%D8%A8%D8%B1.jpeg

اولا عزرائيل به تنهايي جان همه انسانها را نمي گيرد بلكه فرشتگان متعددي هستند كه به ايشان كمك كرده و عمل قبض روح را انجام مي دهند. چنانكه خداوند مي فرمايد: إِذَا جَاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَ هُمْ لَا يُفَرِّطُونَ؛(1) چون يكى از شما را مرگ فرا رسد فرستادگان ما بى هيچ كوتاهى و گذشتى جان او بگيرند.
ثانيا از اين گذشته بر فرض كه فقط عزرائيل و يك فرشته باشد باز مشكلي ايجاد نمي شود زيرا تجرد وجودي او ايجاب مي كند كه دائره نفوذ عملش فوق العاده وسيع باشد زيرا يك وجود مجرد از ماده مي تواند احاطه وسيعي نسبت به جهان ماده داشته باشد همان طور كه در حديثي از امام صادق(ع) درباره فرشته مرگ مي خوانيم: «اين جهان و آنچه در آن است با تسلط و احاطه اي كه خداوند به من بخشيده در نزد من همچون سكه اي است كه در دست انساني باشد كه هر گونه بخواهد آن را مي چرخاند»(2)
همچنين پيامبر اكرم(ص) فرمودند: هنگامي كه در شب معراج مرا به آسمان بردند فرشته اي از فرشتگان را ديدم كه لوحي از نور در دست دارد و هرگز به راست و چپ توجه نمي كند. فقط به لوح توجه دارد و حالتي اندوهگين دارد. گفتم اي جبرئيل! اين كيست؟ گفت: اين فرشته مرگ است كه مشغول گرفتن جانهاست. گفتم: مرا به نزديك او ببر تا با او سخن گويم. پس مرا نزديك او برد. گفتم اي ملك الموت! آيا هركسي را كه مرده است و يا بعد از اين مي ميرد قبض روح مي كني؟ گفت: بله. گفتم: و شخصاً بر بالين همگي حاضر مي شوي؟ گفت: آري؛ دنيا به سبب سلطه و قدرتي كه خداوند به من بخشيده است نزد من بيش از يك سكه در دست يك مرد نيست كه هرگونه بخواهد آن را زير و رو مي كند و منزلي در دنيا نيست مگر اينكه روزي پنج بار وارد آن مي شوم و هنگامي كه اهل خانه بر مرده خود مي گريند، به آنها مي گويم: بر او گريه نكنيد. زيرا قطعاً براي من بازگشتي خواهد بود؛ تا آنكه هيچ يك از شما باقي نمانيد.(3)


پي نوشت
1. سوره انعام، آيه ۶۱
2. تفسير برهان، ج 2، ص 391 ؛ تفسير نمونه، ج 4، ص 86
3. بحارالانوار، ج6، ص141
 

احتضار جان كندن فرشته مرگ لحظه محتضر
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:1785!model&76 -LayoutId:76 LayoutNameالگوي داخلي+++++++اعتقادات