مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

چرا ربا حرام است

/UploadedData/1/Contents/%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A91_1.jpg

جهت عضويت در كانال "مقلدين مراجع تقليد" كليك كنيد

تحريم ربا داراي دلايلي است كه روايات به ان اشاره دارند. به اختصار و به نقل از تفسير نمونه به چند نكته از آن اشاره مي شود:
اولا- در خريد و فروش معمولى هر دو طرف به طور يكسان در معرض سود و زيان هستند، گاهى هر دو سود مى ‏كنند و گاهى هر دو زيان، گاهى يكى سود و ديگرى زيان مى‏ كند در حالى كه در معاملات ربوى رباخوار هيچگاه زيان نمى ‏بيند و تمام زيان هاى احتمالى بر دوش طرف مقابل سنگينى خواهد كرد و به همين دليل است كه مؤسسات ربوى روز به روز وسيع‏ تر و سرمايه‏ دارتر مى‏ شوند و در برابر تحليل رفتن طبقات ضعيف بر حجم ثروت آنها دائما افزوده مى‏ شود.
ثانيا- در تجارت و خريد و فروش معمولى طرفين در مسير توليد و مصرف گام بر مى‏ دارند، در صورتى كه رباخوار هيچ عمل مثبتى در اين زمينه ندارد.
ثالثا- با شيوع رباخوارى سرمايه ‏ها در مسيرهاى ناسالم مى ‏افتد و پايه‏ هاى اقتصاد كه اساس اجتماع است متزلزل مى‏ گردد، در حالى كه تجارت صحيح موجب گردش سالم ثروت است.
رابعا- رباخوارى منشا دشمني ها و جنگ هاى طبقاتى است، در حالى كه‏ تجارت صحيح چنين نيست و هرگز جامعه را به زندگى طبقاتى و جنگهاى ناشى از آن سوق نمى‏ دهد.
پي نوشت: 
تفسير نمونه، ج‏2، ص: 369

كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:20531!model&82 -LayoutId:82 LayoutNameالگوي داخلي+++++++