مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

چرا حضرت زهرا(س) هم دوش مردان در مجالس پيامبر(ص) شركت نمي كرد؟

/UploadedData/1/Contents/%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B16_1.jpg

بر اساس برخي روايات چرا حضرت زهرا (س) هم دوش مردان در مجالس رسول الله شركت نمي كرده تا وحي را به صورت مستقيم و بي واسطه ازبهترين مبلغ عالم بشنوند؟

 

از صديقه طاهره فاطمه زهرا ـ عليها السلام ـ نقل شده كه فرمود: «از دنياي شما سه چيز محبوب من است: تلاوت قرآن، نگاه كردن به چهره رسول خدا (ص) و انفاق در راه خدا.»[1]

بي ترديد از مأنوس ترين افراد به رسول گرامي اسلام فرزند عزيزش فاطمه زهرا مي باشد و هم چنين فاطمه زهرا تنها فردي بود كه رسول خدا بيشترين انس را با او داشت. بعد از وفات مادر گرامي اش خديجه كبرا ـ سلام الله عليها ـ پرورش فاطمه در كنار پدرش رسول خدا و در خانه نبوت بود خانه اي كه محل نزول وحي و آيه هاي قرآن است، آنجا كه نخستين گروه از مسلمانان به يكتايي خدا ايمان آوردند و بر ايمان خويش استوار ماندند، آن سال ها در سراسر عربستان و همه جهان، اين تنها خانه بود كه بانگ توحيد و يكتاپرستي از آن بر مي خواست، و زهرا تنها دختر خردسال مكه بود كه چنين جنب وجوشي را در كنار خود مي ديد و با ارتباط خاصي كه با پدر بزرگوارش داشت با تمام وجودش اسلام و آيات روح بخش آسماني را حس نموده و دريافت مي كرد، و اين وضع تا هنگام رحلت پيامبر اكرم ادامه داشت و هرگز ازدواج فاطمه زهرا و مشغله هاي زندگي و تربيت فرزندان و مسائل خانوادگي از رابطه و علاقه وصف ناپذير زهرا به پدر بزرگوارش رسول خدا نكاست. بنابر اين فاطمه زهرا از همان آغاز، دانش را از سرچشمه وحي فرا گرفت. رسول گرامي اسلام هنگامي كه به سفر مي رفت آخرين كسي كه با او خدا حافظي مي كرد و آنگاه كه از سفر بر مي گشت اولين كسي كه او را ملاقات مي كرد فاطمه بود، ديگر نيازي ندارد كه براي فراگيري تعليمات آسماني و آيات قرآني در مجالس عمومي شركت نمايد، چه آن كه مجالس عمومي براي كساني است كه توفيق حضور در مجالس انس خصوصي را ندارند و مقام بزرگ بانوي جهان اسلام صديقه طاهره والاتر از اين است كه براي فراگيري آيات الهي در مجالس عمومي با مردان و ساير مسلمانان شركت نمايد. او كه معلم خصوصي چون پيامبر دارد و خانه اش آسايشگاه رسول گرامي اسلام و مجلسش محفل انس با پيامبر و علي ـ عليهم السلام ـ است چه نيازي به شركت در مجالس ديگر دارد؟ به علاوه غرض از تنزيل آيات، رسيدن حقايق و تعاليم و توصيه ها به همه مردم است، كه اين غرض قطعا حاصل مي شد. 

فاطمه كسي است كه مشق زندگي و انسانيت را در مدرسه عشق بلا واسطه از پدر بزرگوارش آموخته و فراگرفته است و به همين جهت است كه اميرالمومنين در پاسخ به سخن فاطمه در آخرين لحظات زندگي اش كه فرمود: «اي پسر عمو: تو هرگز مرا در دوران زندگي دروغگو و خائن نيافته و هرگز با فرمانت مخالفت نكردم.»[2] فرمود: «پناه به خدا تو داناتر و پرهيزكارتر و گرامي تر و نيكو تر از آني ...»[3] و بي ترديد فاطمه اين دانائي و پرهيزكاري را بلاواسطه از رسول گرامي اسلام آموخته است و دانش و تقواي فاطمه به گونه‌اي ناب و خالص است كه گويي دانش پيامبر و تقواي آن حضرت است كه خاتم اوصيا حضرت بقيه الله (ع) مي فرمايد: «دختر رسول خدا فاطمه (س) براي من سرمشق و الگوي نيكويي است»[4] براي آگاهي بيشتر از ادعيه و اذكاري كه حضرت زهرا از پيامبر بزرگوار به طور خصوصي آموخته است مي توانيد به كتاب ارزشمند (احقاق الحق) آيه الله مرعشي نجفي مراجعه نمائيد.
از امام سجاد ـ عليه السلام ـ نقل شده كه فرمود: «وقتي كه قيامت فرا رسد، منادي ندا مي دهد: در اين روز، ترس و اندوهي به خود راه ندهيد. همه خوشحال از اين عفو عمومي سر بالا مي برند. فاطمه (س) وارد محشر مي شود و گفته مي شود كساني كه به آيات ما ايمان آوردند و مسلمان شدند به جز مسلماناني كه دوستدار اهل بيت هستند، همگي سرها را به زير اندازند. آنگاه اعلام مي شود: اين است فاطمه دختر محمد (ص) او و همراهانش به سوي بهشت مي روند. خداوند فرشته اي را خدمت وي مي فرستد و مي گويد: حاجتت را از من بخواه. فاطمه عرض مي دارد: پرورگارا: حاجت من آن است كه مرا و كساني را كه فرزندان مرا ياري كردند مورد عفو قرار دهي.[5]


پاورقي ها:
[1]. نهج الحياه، ص 271، ح 164.
[2]. فاطمه الزهرا من المهد الي اللحد، ص 609 و 610، روضه الواعظين، ص 151: لفتال النيشابوري.
[3]. فاطمه الزهرا من المهد الي اللحد، ص 609 و 610، روضه الواعظين، ص 151: لفتال النيشابوري.
[4]. بحار الانوار، ج 53، ص 180.
[5]. عوالم العلوم،

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:4935!model&80 -LayoutId:80 LayoutNameالگوي داخلي+وِيژه ++++++