wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
0.0 (0)

چگونه امام سجاد در ميان انبوه جمعيت حجر الاسود را استلام نمود

ابن خلكان مي نويسد: 

هشام بن عبدالملك در زمان خلافت پدرش عبدالملك بن مروان به سفر حج رفت، او در هنگام طواف تلاش زيادى كرد تا دست خود را به حجرالاسود برساند و آن را [به تعبير فقهى] «استلام»[1] كند، اما در اثر ازدحام جمعيت موفق به اين كار نگرديد، سپس براى او منبرى نهادند تا او در حاليكه گروهى از بزرگان شام گرداگردش بودند بر بالاى آن نشسته و از بالاى آن به طواف كردن مردم نگاه كند.

 در اين حال امام زين العابدين على بن الحسين بن على بن ابى طالب (رضي الله عنهم) كه از زيباروى ترين و خوشبوترين مردم بود وارد مسجد گرديد و چون به حجر الاسود رسيد مردم براى آن حضرت راه باز نمودند تا ايشان حجر را استلام فرمودند، مردى از اهل شام گفت: اين كيست كه مردم اين چنين او را محترم مى دارند؟ هشام از ترس اين كه مبادا شاميان به امام سجاد(عليه السلام) علاقه مند شوند گفت: من او را نمى شناسم. در اين هنگام فرزدق كه در آنجا حضور داشت به سخن آمد و گفت: من او را مى شناسم، مرد شامى به او گفت: اى ابوفراس او كيست؟ فرزدق در جواب، اين ابيات را در توصيف امام سجاد(عليه السلام) سرود:

«اين همان كسي است كه سرزمين بطحا گام هايش را مى شناسد، اين كسي است كه خانه كعبه و حِلّ و حرم با او آشنايى دارند/ اين پسر بهترينِ بندگان خدا است و اين، شخصيتِ برجسته، پاك، پرهيزكار و برگزيده است/ او كسي است كه جوشش سرچشمه اش از رسول خدا(صلى الله عليه وآله) مشتق شده،/اگر او را نمى شناسى بدان كه او فرزند فاطمه زهرا(عليها السلام) است كه پيامبران خدا با جد او پايان پذيرفته...»[2]

چون هشام اين قصيده را شنيد در خشم شده و دستور داد تا فرزدق را حبس كردند، امام سجاد(عليه السلام) نيز دوازده هزار درهم براى فرزدق فرستاد، فرزدق پول را نگرفت و گفت: من فقط براى خدا امام زين العابدين(عليه السلام) را مدح كرده ام نه براى پول. امام(عليه السلام) در پاسخ وى فرمودند: «ما خاندانى هستيم كه چون چيزى را بخشيديم هرگز آن را باز پس نمى گيريم». فرزدق نيز صله امام سجاد(عليه السلام) را پذيرفت.

اين حادثه روشن مى كند كه پس از آزمون كربلا - كه عملا نشان داد امت اسلام به كلي در حالت ركود و نادانى فرورفته و اگر نگوييم اين وضعيت روح مبارزه را در آنان به كلي نابود كرده بود لااقل آن را در نهانگاه جانشان پنهان ساخته بود - امام سجاد (ع) با مجاهدت و تلاش خستگي ناپذير، به محبوبيت مردمى واقعى و گسترده اى دست يافته بودند كه حتى در مقدسترين زمان و موقعيت عبادى نيز به صورت زنده اى تجسم مى يافت، امت ايشان را پيشواى بر حق خود مى دانستند كه راه را براى ايشان باز مى كردند تا بدون هيچ گونه تنگى و فشارى به انجام مناسك خود بپردازد در حالى كه آنان از دشمنى حكومت اموى با اهل بيت(عليهم السلام) و عواقب اين دشمنى نسبت به ياران و پيروان آنان كاملا آگاه بودند.[3]

 

پي نوشت:----------------

[1] استلام در لغت به معناي دست ماليدن و بوسه‌ زدن به چيزي به ‌قصد تبرك است و در اصطلاح براي لمس كردن حجر الاسود، كعبه و اركان آن استفاده مي‌شود و از آن در باب حج سخن رفته است. (ويكي شيعه)

[2] اين قصيده طولانى است و در بسيارى از منابع تاريخى و ادبى ذكر شده است ر.ك: ابن خلكان، وفيات الاعيان 6/96. شيخ مفيد، ارشاد، 150،151/2.

[3] پيشوايان هدايت، ج امام سجاد (ع)، ص 105

كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++