wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
0.0 (0)

هدف امام حسين(ع) از قيام عليه حكومت يزيد چه بود؟

1- امام حسين(ع)، علت و انگيزة قيام خويش را، مبارزه با منكرات فراوان موجود در جامعه اسلامي و تبليغ و ترويج معروف در بين مسلمانان، اعلام مي‎ كند‎.
بنابراين، فلسفه اصلي و نهايي نهضت حضرت را مي‎ توان در يك هدف جا‎مع و كلي يعني «احياي فرهنگ اسلام اصيل و ناب محمدي(ص) و زدودن زنگارهاي تحريف‎ و بدعت‎ از دين جدشان» خلاصه كرد‎. البته آن حضرت راهكار و ابزار لازم جهت جامه عمل پوشاندن به اين هدف را، در عنصر «امر به معروف و نهي از منكر» مي ‎دانند‎. از اين ‎رو در وصيت نامه خود به محمد ابن حنفيه مي ‎نويسند: «اريد ان آمُرَ بالمعروف و اَنهي عن المنكر» و يا در زيارت‎ نامه ‎هاي مربوط به حضرت آمده است: «... و امرتَ بالمعروف و نهيتَ عن المنكر».

2- اگر حضرت در برخي موارد علت حركت خويش را مبارزه با اموري، همچون رواج بدعت ‎ها، مخالفت با كتاب خدا و حلال و حرام الهي، نابودي سنت پيامبر(ص)، شيطان محوري و ترك خدا محوري، فساد، ظلم، بي ‎عدالتي و ناامني در جامعه اسلامي، تعطيلي حدود الهي، در انحصار گرفتن و تاراج بيت المال مسلمانان و ... مي ‎داند، تمام اين امور حاكي از فراواني و شيوع امري به نام «مُنْكَر» در جامعه اسلامي است‎، كه حضرت خود را موظف به نهي از آن مي ‎دانستند.
 و نيز اگر اباعبدالله(ع) جامعه اسلامي را به اموري از قبيل: عمل به كتاب خدا و سنت پيامبر ـ ص ـ، احياي مظاهر و نشانه‎هاي حق، ايجاد امنيت، اصلاح و بهبودي وضع امور امت و مسائلي از اين قبيل، فرا مي ‎خواند، اين مسأله نشانگر آن است كه امري به ‎نام «معروف» در جامعه از بين رفته يا دست كم در حال نابودي بود. از اين ‎رو اگر حضرت از بيعت با يزيد امتناع ‎كرده و با اين عمل، از يك ‎سو، آمادگي خود را براي شهادت و مقاومت در برابر حكومت يزيد اعلام ‎كرد، و از سوي ديگر، تلاش خود را جهت برانداختن حكومت يزيد و تأسيس حكومت اسلامي، به كار ‎گرفت، در واقع سرباز زدن از بيعت، به معناي نهي از منكر، ترويج معروف و اتمام حجت با مسلمانان درباره حرمت سكوت در برابر بدعت ‎ها و جنايات بني ‎اميه بود و بيعت و يا حتي سكوت در مقابل چنين حكومتي، افزون بر آنكه ترويج منكر و مبارزه با معروف بود، عذر و بهانه‎ اي نيز براي افراد عادي در همكاري با حاكمان اموي مي ‎شد.

3- به ديگر سخن‎، آنچه در سيره حسين بن‌ علي(ع) به عنوان امام معصوم، مسلم و غير قابل ترديد به نظر مي ‎رسد، آن است كه شخصيتي همانند امام حسين(ع) حاضر نبودند با شخصي همچون يزيد بيعت كرده و حكومت وي را به رسميت بشناسند‎، چرا كه حضرت با مشاهده و بررسي عمق انحرافات ا‎مت اسلامي در عصر حكومت معاويه و سپس حكومت يزيد، به اين نتيجه رسيده بودند كه ديگر نمي ‎توان با موعظه و خطبه‎ هاي آتشين و سخنراني ‎هاي تهديد آميز و تحريك‎ كننده، انحرافي را كه در مباني اعتقادي و سيا‎سي جامعه اسلامي و نيز در دستگاه خلافت رسوخ كرده، از بين ببرند. بلكه تنها راه درمان و نجات ا‎مت اسلامي، برپايي يك نهضت عميق است كه بازتاب و گستره آن، افزون بر آنكه فرامكاني باشد، فرازماني نيز بوده و در گستره زمان، الگويي براي آزاد مردان تاريخ باشد.

پي نوشت:
- تأملي در نهضت عاشورا، استاد رسول جعفريان، انتشارات انصاريان.
- حماسه حسيني، استاد شهيد مرتضي مطهري،  انتشارات صدرا.
- آذرخشي ديگر در آسمان كربلا، آيت الله مصباح يزدي، انتشارات مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره)

حضرت زهراء(س) پيامبر(ص) حضرت خديجه(س) حضرت مريم(س) آسيه
صحيح بخارى عايشه جبرئيل قرآن ذخائر العقبى
حضرت زكريا(ع)
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++