مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

اگر با سپردن پول به شخصي، بخواهيم هر ماه درصد مشخصى سود از او دريافت كنيم، راه حل بدون ربا چيست

جهت عضويت در كانال "مقلدين مراجع تقليد" كليك كنيد

همه مراجع: اگر پول را به شخصى بدهيد و هر ماه به طور مشخص سود بگيريد ; ربا و حرام است و براى دورى از ربا، چند راه وجود دارد:

1. گيرنده پول را وكيل كنيد تا با پول شما، كالايى بخرد و آن را به هر كس كه بخواهد (هر چند به خودش )، به صورت نسيه بفروشد. در هر ماه مبلغ مشخصى (على‏ الحساب ) به شما بدهد و در پايان باقى‏ مانده را - كه شامل اصل پول نيز مى‏ شود - به شما برگرداند.

2. او را وكيل كنيد تا با پول شما كار حلال و مشروع نمايد. هر چه سود به دست آيد، به شما تعلق مى ‏گيرد و به او حق وكالت بدهيد.

3. با او عقد مضاربه انجام دهيد ; به اين ترتيب كه سرمايه از شما و كار از او. سودى كه حاصل مى ‏شود، بين هر دو - به نسبتى كه در عقد قرار مى ‏گذاريد - تقسيم مى ‏گردد. در مضاربه لازم است نسبت سهم، و درصد سود تعيين گردد. به عنوان مثال قرار مى‏ گذارند هر چه سود حاصل شد، مقدارى از آن (نصف، يك سوم و... ) به مالك تعلق گيرد و مقدارى از آن به عامل.

تبصره. در قرارداد وكالت، مضاربه و مانند آن، مى ‏توانيد هر شرط مشروعى در ضمن آن قرار بدهيد.

منبع:

توضيح المسائل مراجع، احكام وكالت، م 2108.

العروة الوثقى، ج 2، كتاب المضاربه و توضيح المسائل مراجع، احكام وكالت.

كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر
اسلام جايز ربا

عبدالحسين 1393/05/13
34

بسمه تعالي با سلام لطفا پاسخ چند مساله زير را بيان فرمائيد: 1-پولي كه به عنوان رهن خانه به صاحب خانه داده ميشود و پس از يك سال از صاحب خانه پس گرفته شده و با افزودن مبلغي برآن جاي ديگر رهن ميشود، آيا خمس دارد ؟؟ 2- آيا به پول نقد يا اجناسي كه براي خريد جهيزيه دختر پس انداز ونگهداري ميشود پس از يك سال خمس تعلق ميگيرد؟؟ 3- آيا به پولي كه براي خريد خانه پس انداز ميشود خمس تعلق ميگيرد؟؟كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:688!model&82 -LayoutId:82 LayoutNameالگوي داخلي+++++++