مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)
0.0 (0)

آيا نماز شاه پريان كه در ماه رجب برگزار مي شود، سند شرعي دارد؟!

/UploadedData/1/Contents/%D8%B1%D8%AC%D8%A84_3_1.jpg

نمازي به اين اسم در منابع اسلامي و كتب دعا وارد نشده است امّا شايد مراد شما از اين نماز، نماز شب جمعه اوّل ماه رجب باشد كه به شب«ليلة الرغائب» - يا به تعبير برخي«شب آرزوها» است- باشد.
 اگر منظور اين است بايد گفت در كتاب مفاتيح الجنان در خصوص فضائل و نحوه اقامه اين نماز چنين آمده: «رسول خدا(صلى الله عليه وآله) در فضيلت آن فرمود: «كسى كه چنين نمازى را بخواند، خداوند همه گناهانش را بيامرزد... و در قيامت درباره هفتصد تن از خاندانش شفاعت مى كند، و چون شب اوّل قبر فرا رسد، خداوند پاداش اين نماز را به نيكوترين چهره، با رويى گشاده و درخشان و زبانى فصيح و گويا، به سوى قبر او مى فرستد، آن چهره نيكو به وى گويد: «اى حبيب من! بر تو بشارت باد! كه از هر شدّت و سختى نجات يافتى» از آن چهره نورانى مى پرسد: «تو كيستى؟ من تاكنون چهره اى از تو زيباتر نديده ام و بويى از بويت خوشتر به مشامم نرسيده؟!»
آن چهره نيكو پاسخ دهد: «اى حبيب من! من پاداش آن نمازى هستم كه تو در فلان شهر، فلان ماه و در فلان سال به جا آورده اى; من امشب به نزد تو آمدم، تا حقّت را ادا كنم و مونس تنهايى تو باشم و وحشت را از تو مرتفع سازم (و همواره در كنارت بمانم) تا زمانى كه همگى در روز رستاخيز برخيزند و در عرصه قيامت بر سرت سايه بيفكنم. (خلاصه هيچ زمانى پاداش اين كار نيك از تو قطع نخواهد شد)».
و كيفيت آن چنان است كه روز پنجشنبه اوّل آن ماه را روزه مى ‏دارى چون شب جمعه داخل شود ما بين نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز مى ‏گزارى هر دو ركعت به يك سلام و در هر ركعت از آن يك مرتبه حمد و سه مرتبه إنا أنزلناه و دوازده مرتبه قل هو الله أحد مى‏ خوانى و چون فارغ شدى از نماز هفتاد مرتبه مى‏ گويى اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] پس به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ پس سر از سجده بر مى ‏دارى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ پس باز به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ پس حاجت خود را مى ‏طلبى كه إن شاء الله برآورده خواهد شد»[1]

پي نوشت :
[1] - مفاتيح الجنان، اعمال مشترك ماه رجب، اعمال شب جمعه ماه رجب
كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي.
اسلام اقامه حاجت حضرت رسول دعا
رجب سجده سلام عشا قبر
ليلة الرغائب مغرب مفاتيح الجنان نماز
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
Parameter:19898!model&81 -LayoutId:81 LayoutNameالگوي داخلي+نماز+++++++