wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين

آيا پذيرفتن مهريه خارج از توان، فريب و تضييع حقوق زن است؟

در كشور ما كه معمولاً مهريه هايى بسيار سنگين و فراتر از توان سطح متوسط جامعه پذيرفته مى شود و از طرف ديگر معمولاً زنان پس از عقد درخواست مهريه نمى كنند، لازم نيست شوهر هنگام عقد تمام مهريه را مالك باشد و فقدان آن عرفاً كلاهبردارى به حساب نمى آيد، البته در صورتى كه شرطى مبنى بر لزوم پرداخت فورى آن را در قرارداد طرفين وجود داشته باشد و مرد بداند كه نمى تواند آن را هر چند با قرض، تهيه و ادا كند و يا اگر مرد على رغم دارا بودن، قصد پرداخت مهريه را نداشته باشد، نوعى فريب و خطاكارى است.

در روايتى امام صادق (عليه السلام)  فرمودند: «دزدان سه دسته اند: كسى كه زكات ندهد؛ كسى كه مهر زنان را ندهد و كسى كه قرض بگيرد و نخواهد آن را بپردازد».[1] در اين باره شارع مقدس و قانون گذار با وضع احكامى به حمايت جدى از زن برخاسته است، از جمله:

1. اگر موقع خواندن عقد دائم براى دادن مهريه مدتى معيّن نكرده باشند، زن مى تواند پيش از گرفتن مهر از آميزش جلوگيرى كند، چه شوهر توانايى دادن مهريه را داشته باشد چه نداشته باشد. ولى اگر پيش از گرفتن مهريه راضى به آميزش شود و شوهر با او آميزش كند، ديگر نمى تواند بدون عذر شرعى از نزديكى شوهر جلوگيرى كند.[2]

2. طبق تبصره ماده 1082 قانون مدنى: هر زمان كه زن خواست مطالبه مهريه نمايد چنانچه مهريه وجه رايج باشد متناسب با تغيير شاخص قيمت سالانه زمان تأديه نسبت به سال اجراى عقد كه توسط بانك مركزى جمهورى اسلامى ايران تعيين مى گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد مگر اينكه زوجين در حين اجراى عقد به نحو ديگرى تراضى كرده باشند.

 

پي نوشت:

[1]. بحارالانوار، ج96، ص11.

[2]. توضيح المسائل، فاضل لنكرانى، مسئله 2488، ص468، چاپ 15.

حقوق خانوادگي و اجتماعي زن، سيد ابراهيم حسيني

NotCache List Paramters: 5&61&4366!Model&179!RelateType&0 Name List:الگوي ليستي مرتبط ها - كل
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++