wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
0.0 (3)

چرا مي گويند:«شراب خوار تا چهل روز نماز ندارد»؟ منظور از«نماز نداشتن» چيست؟

حكم حرام بودن شراب در برخى آيات قرآن كريم و فرمايشات معصومين(ع) وارد شده و در حرمت آن هيچ ترديدى نيست.[1] از جمله آثار مخرب شراب، تأثير آن بر ساير اعمال و آداب دينى است از جمله در حديثى مى‏ خوانيم:« لَا تُقْبَلُ صَلَاةُ شَارِبِ الْخَمْرِ أَرْبَعِينَ يَوْماً إِلَّا أَنْ يَتُوبَ»[2]؛«شخصى كه شراب بنوشد تا 40 شبانه‏ روز نمازهايش قبول واقع نمى‏ شود مگر از اين گناه كبيره توبه كند». و منظور كساني كه مي گويند شراب خوار نماز ندارد نيز همين است. يعني تا چهل روز نماز چنين فردي مورد قبول خداوند قرار نمي گيرد و به كار بردن چنين تعبيري به اين معنا نيست كه نماز بر او واجب نبوده و يا اين كه نماز از گردن او ساقط مي شود و اين حرف بهانه اي براي ترك نماز گردد، بلكه اگر كسي مرتكب خطاي شراب خواري شد بايد بعد از حالت مستي نمازش را به جا آورد چرا كه نماز چنين فردي صحيح بوده و در هر صورت بايد نماز خود را بخواند تا حداقل گرفتار عذاب ترك نماز نشود.
اما اين كه چرا تا چهل روز نماز شراب خوار مورد قبول خداوند قرار نمي گيرد؟ هر چند ممكن است در ظاهر اين امر عجيب به نظر برسد ولى با بررسي حكمت و اسرار نماز معلوم مي شود بين جسم و روح نمازگزار ارتباط تنگاتنگى هست چرا كه نماز وسيله ارتقاء روحى و معنوى، عامل تقرب به ذات اقدس اله و... است. و از آن جا كه اولين و مهم ترين اثر تخريبى شراب متوجه روح و جان آدمى است و نيز چون حقيقت انسان را روح او تشكيل مى ‏دهد لذا تأثير سوء شراب، فاحش ‏تر و عظيم ‏تر از آن است كه به نظر برسد. از همين رو وقتي گفته مى‏ شود نماز چنين فردى پذيرفته نيست، به اين علت است كه روح او قابليت درك و استعداد دريافت فيوضات روحانى و معنوى را از دست مى‏ دهد. به طورى كه از بعضى روايات به دست مى‏ آيد، شراب امّ ‏الفساد و مادر تمام گناهان و لغزش ‏ها است. امام صادق(ع) مى‏ فرمايد:«كسى كه يك جرعه شراب بياشامد، خدا و پيغمبران و مؤمنين او را لعنت مى‏ كنند، اگر به مقدارى بخورد كه مست شود، روح ايمان از او دور مى‏ شود و به جايش روح كثيف شيطانى جايگزين مى‏ گردد، پس نماز را ترك مى‏ كند و ملائكه او را سرزنش مى‏ كنند و خداى تعالى او را خطاب مى‏ كند:«اى بنده من كافر شدى، بدا به حال تو». پس امام فرمود:«بدا به حالش، بدا به حالش، به خدا سوگند يك سرزنش الهى از هزار سال عذاب سخت‏ تر است»[3].
آرى شراب روح ايمان را متزلزل مى‏ سازد و روح ناآرام و بى ‏قرار و بدون اتكاء، هرگز فيض الهى و ارتباط معنوى را درك نخواهد كرد. هر عبادتى، به خصوص نماز نياز به اقبال و توجه روح دارد اگر روح نمازگزار استعداد و قابليت خود را از دست بدهد مانند ظرفى خواهد بود كه واژگون در زير بارش باران قرار بگيرد، مسلما هر قدر هم باران بيايد به داخل ظرف وارونه، داخل نخواهد شد.
در اين خصوص از امام رضا عليه السلام نيز چنين روايت شده كه:«شخصي به نام حسين بن خالد مي گويد محضر مبارك حضرت رضا(ع) عرض كردم براي ما از پيامبر(ص) روايت شده كه فرموده اند: كسي كه شراب بياشامد تا چهل روز نمازش مقبول نيست، آيا اين روايت صحيح است؟ حضرت فرمودند: راويان اين حديث راست گفته وحديث را صحيح نقل كرده اند. عرض كردم: چرا نمازش تا چهل روز مقبول نيست نه كم تر از آن و نه بيش تر حضرت فرمودند: براي اين كه حق تعالي خلقت انسان را مقدر و معين فرموده با اين بيان: وقتي نطفه انسان در رحم مادر قرار مي گيرد 40 روز به حال نطفه بعد تبديل به علقه مي شود. تا 40 روز سپس مضغه مي شود و 40 روز به اين حالت است (و همين طور جلو مي رود تا خلقت كامل شود) بنابراين وقتي شخصي شراب مي خورد آن شراب 40 روز در بدن او مي ماند و تا اين زمان كه بقايا و ذرات شراب درجوف او باقي است نماز نبايد مقبول درگاه الهي واقع شود.[4]
در پايان بايد اين مطلب را ياد آوري نمود همان گونه كه در روايات تصريح شده باب توبه و رحمت الهي به سوي گناه كاران باز است لذا اگر فردي از گناه شرب خمر توبه نمايد نمازش مورد قبول درگاه الهي قرار خواهد گرفت و توبه وي نيز بايد به گونه اي باشد كه عزم جدى بر ترك اين گناه نمايد به طورى كه ديگر بازگشتى به گناه گذشته نكند و در آينده نيز هرگز به آن گناه فاحش مرتكب نشود.

پي نوشت :
[1] - مائدة (5)، آيه 90 و 91 - بقره (2)، آيه 219
[2] - مستدرك الوسائل، ج 17، ص 57
[3] - الكافي، ج 6، ص 399
[4] -علل الشرائع، ج‏2، ص 345
كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي (مركز تخصصي نماز)

نماز آرايش حرام اسلام ترك نماز
معنوي
NotCache List Paramters: 34&817&15501!Model&179!RelateType&0 Name List:الگوي ليستي مرتبط ها - كل
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++