wait لطفا صبر کنید

مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين
0.0 (0)

با توجه به اهميت عيد غدير خم چرا در نهج البلاغه نامي از اين عيد نيست؟

1- همان‌طور كه سيد رضي (جمع‌آوري كننده نهج‌البلاغه) در مقدمه كتاب تصريح مي كند وي در پاسخ به درخواست برخي از دوستانش مبني بر اين كه كتابي تأليف نمايد كه سخنان برگزيده اميرمؤمنان ـ عليه السلام ـ را در جميع فنون و بخش هاي مختلف، از خطبه ها، نامه ها، مواعظ و آداب و... در بر داشته باشد اين كتاب را تأليف نموده است.
لذا مرحوم سيد رضي مي گويد: من اين خواسته را اجابت كردم و كار را شروع نمودم... ... و منظورم اين بود كه علاوه بر فضايل بي شمار ديگر، بزرگي قدر و شخصيت امير مؤمنان علي ـ عليه السلام ـ از نظر شگفتي هاي بلاغت و نمونه هاي ارزنده فصاحت را روشن سازم لذا تصميم گرفتم از ميان خطبه ها، نامه ها و سخنان حكمت آميز در ابتدا خطبه هاي «زيبا» و سپس نامه هاي «جالب» و بعد از آن كلمات حكمت آميز حضرت را برگزينم.
تا آنجا كه مي گويد: هرگز ادعا نمي كنم كه من به همه جوانب سخنان حضرت علي ـ عليه السلام ـ احاطه پيدا كرده ام به طوري كه هيچ كدام از سخنان او از دستم نرفته باشد بلكه بعيد نمي دانم كه آن چه نيافته ام بيش از آن باشد كه يافته ام و آن چه در اختيارم قرار گرفته كمتر است از آن چه به دستم نيامده است (1).
بنابراين، روشن مي شود كه سيد رضي(ره) در صدد گزينش خطبه ها و نامه و مواعظ حضرت علي ـ عليه السلام ـ بوده و هر يك را كه از نظر فصاحت و بلاغت پر جاذبه ديده جمع آوري كرده و به همين دليل اسم اين مجموعه گرانبها را «نهج البلاغه» گذاشته و در اختيار ديگران قرار داده است.
روي اين جهت يك احتمال اين است كه خطبه حضرت اميرمؤمنان در رابطه با عيد غدير و استناد حضرت به خطبه غدير از نظر فصاحت و بلاغت براي مرحوم سيد رضي در حدي نبوده كه در نهج البلاغه ذكر شود.

2- احتمال ديگر نيز اين است كه ايشان به خطبه حضرت امير مؤمنان علي ـ عليه السلام ـ دست نيافته است و در دسترس ايشان نبوده نه اين كه خطبه مولاي متقيان و يا ساير استنادهاي حضرت علي ـ عليه السلام ـ به خطبه رسول الله ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ در روز غدير، از نظر سيد رضي معيار فصاحت و بلاغت را نداشته است.
البته روشن است همه سخنان و خطبه هاي امام علي ـ عليه السلام ـ از حيث فصاحت و بلاغت در يك سطح نيستند.
همان طور كه اشاره شد حضرت علي ـ عليه السلام ـ براي اثبات حقانيت و خلافت بلافصل خويش به طور مكرر به حديث متواتر غدير استناد كرده است و جريان غدير را مطرح نموده است چه آن روزي كه آن حضرت از اصحاب رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ خواست و فرمود: هر كس در غدير بوده در مورد جريان غدير شهادت دهد (2). و چه آن روزي كه از اعضاي شورا سوال كرد و فرمود: فهل فيكم احد يقول له رسول الله ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ : من كنت مولاه فهذا علي مولاه... غيري؟» (3) و همه گفتند نه، و چه آن روزي كه با ابوبكر احتجاج كرد و فرمود: «تو را به خداوند سوگند مي دهم كه بگوئي آيا مطابق حديث و كلام رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ در روز غدير من مولاي تو و هر مسلماني هستم يا تو؟» ابوبكر گفت بلكه تو (4). و چه آن روزي كه در ايام خلافتش عيد غدير و جمعه در يك روز افتاده بود و حضرت در آن روز خطبه اي خواند و در بخشي از آن فرمود: «اي جماعت مؤمنان! خداي عزوجل در اين روز براي شما دو عيد فراهم كرد... بدانيد كه اعتقاد به توحيد پذيرفته نيست، مگر با اعتراف به نبوت محمد ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ و هيچ اعتقادي و عملي قبول نيست مگر با قبول ولايت آن كسي كه خداوند او را سرپرست قرار داده است و آيين طاعت خدا در مورد كسي به نتيجه نخواهد رسيد مگر اين كه چنگ زنيد به حبل الله و آناني كه اهل بيت خدايند يعني كساني كه در روز دوح (غدير) درباره آنان خدا آيه فرستاد و اراده خويش را در حق بندگان خاص خود اظهار داشت و به پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ فرمود تا ابلاغ كند و گمراهان و منافقان را به حساب نياورد و خود ضمانت كرد كه او را از (شر) ايشان نگاه دارد».
تا آنجاي كه مي فرمايد: اين گونه خدا دين خويش را كامل كرد و چشم پيامبر و مؤمنان و تابعان او را روشن ساخت و اين همان (واقعه غدير) بود كه برخي از شما خود شاهد آن بوديد و به برخي ديگر از شما خبر آن رسيد... .
امروز روز عهد و پيمان، روز كامل شدن دين، روز نص (تصريح) بر شخص است يعني آنان كه ويژه رهبري هستند (5).

3- نتيجه اين كه مطرح نمودن جريان غدير به طور مكرر در كلمات معصومين و از جمله امير مؤمنان ـ عليه السلام ـ آمده است و نيامدن آن در نهج البلاغه كه سيد رضي(ره) آن را جمع آوري كرده است، به آن جهت است كه نهج البلاغه مشتمل بر بخش خاصي از سخنان امام علي ـ عليه السلام ـ مي باشد نه همه آن.


پي نوشت ها:
1. مقدمه نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتي، انتشارات مشرقين، چاپ چهارم، 1379ش، ص27.
2. طبرسي، احمد بن علي، الاحتجاج علي اهل اللجاج، بي تا، مرتضي، ج1، ص74.
3. نقدي. شيخ جعفر، الانوار العلوية و الاسرار المرتضويه، نجف، حيدرية، طبع دوم، 1381ش، ص326.
4. طبرسي، احمد بن علي، الاحتجاج علي اهل اللجاج، ج1، ص117؛ مرتضي، بي تا و شيخ صدوق، الخصال، ج2، ص550.
5. خراساني، علم الهدي، نهج الخطابه، كتابخانه، صدر، بي تا، ج2، ص262؛ مسند الامام الرضا (ع)، ج2، ص23.

غدير عيد نهج البلاغه ولايت اميرالمومنين
امام علي(ع) جمع آوري سيد رضي فصاحت بلاغت
روايات معصومين
NotCache List Paramters: 2&29&9007!Model&179!RelateType&0 Name List:الگوي ليستي مرتبط ها - كل
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++