wait لطفا صبر کنید
پاسخگويي آنلاين
0.0 (0)

«يحيي» به چه معناست؟ چرا حضرت يحيي(ع)، هيچگاه ازدواج نكرد؟

زندگي نامه حضرت يحيي
يحيي بن زكريا از پيامبران بزرگ الهي بود كه در ميان بني اسرائيل مي زيست(1) و به هدايت آن ها مي پرداخت. در قرآن كريم، يحيي، موسي، هارون، زكريا، عيسي، الياس و چند پيامبر ديگر از صالحان و انبيا شمرده شده اند.(2) حضرت يحيي به نقل ابن عباس در سه سالگي به مقام نبوت نايل گرديد و در پنج سالگي در جمع بني اسرائيل سخن گفت و آنان را موعظه نمود. اين مطلب اوج عظمت ايشان را مي رساند.
مادر يحيي، خواهر مريم بنت عمران و به نقلي خالة وي بوده و در زمان حضرت عيسي مي زيسته است.(3) حضرت يحيي، زياد از ترس خدا گريه مي كرد، (4) چنان كه از گريه كنندگان تاريخ به شمار آمده است. امام كاظم (ع) فرمود: "يحيي، پيوسته مي گريست و هرگز نمي خنديد، ولي عيسي هم مي گريست و هم مي خنديد". (5) نام وي پنج بار در قرآن كريم ذكر شده است.
حضرت يحيي لباس خشن مي پوشيد و هيچگاه ازدواج نكرد و هميشه در حال عبادت بود.
از نگاهي ديگر حضرت يحيي بسيار شبيه امام حسين عليه السلام است و ميان اين دو شباهت هاي زيادي را نقل كرده اند.

وجه تسميه حضرت يحيي
يحيي از كلمه حي گرفته شده و به معناي زندگي بخش يا زنده مي ماند مي باشد، در اينكه چرا يحيي (عليه‌السلام) را بدين نام خوانده‌اند؟ اختلاف نظر وجود دارد، بعضي مي‌گويند، چون خداوند نازايي مادرش را به وسيله تولد او شفا بخشيد او را يحيي ناميدند.
عده‌اي مي‌گويند: خداوند قلب او را به وسيله ايمان زنده كرد و گروهي ديگر معتقدند: چون خداوند قلب او را به وسيله نبوت زنده و شاداب فرمود، لذا به اين نام ناميده شد.(6)
از مطالب ديگري كه در نام يحيي وجود دارد اين است كه يحيي (عليه‌السلام) اولين كسي است كه به اين اسم ناميده شد و احدي قبل از او، بدين اسم ناميده نشده است.(7)
بنا بر نص قرآن كريم و درسوره آل عمران(8) يكي از صفات وي «حَصور» توصيف شده است . حَصور از حصر به معني كسي است كه از جهتي در محاصره است و طبق روايات به معني خوداري كننده از ازدواج است. حَصور كسي است كه غريزه‌ ها و هوس‌ هاي دنيايي را ترك گفته است (مرحله عالي زهد).(9)

دليل عدم ازدواج ايشان
دليل اينكه چرا حضرت يحيي عليه السلام مانند حضرت عيسي (عليه السلام) هيچگاه ازدواج نكرد به روشني در تاريخ و روايات بيان نشده است و علل مختلفي را ذكر كرده اند، مرحوم فيض كاشاني در كتاب المحجة‌ البيضاء پس از برشمردن فوايد ازدواج، يكي از آفات آن را نيز بازداشتن انسان از عبادت معرفي مي ‎كنند؛ زيرا ممكن است ازدواج، باعث غفلت انسان شده و يا كسب و كار براي خانواده باعث جمع آوري مال و دنيا دوستي بشود، وي سپس مي ‎گويد: پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ اين توانايي را داشتند كه هم ازدواج كنند و هم از عبادت الهي غافل نشوند و اين به خاطر علوّ درجه حضرت رسول ـ صلي الله عليه و آله ـ مي‎باشد و كسي هم قابل مقايسه با ايشان نيست؛ ولي حضرت عيسي (و حضرت يحيي )ـ عليهم السّلام ـ احتياط كردند و براي آن كه دچار غفلت نشوند، ازدواج را ترك كردند و يا شايد براي ايشان كسب روزي حلال و تأمين زندگي يك خانواده ممكن نبوده است و لذا اقدام به ازدواج نكرده‎اند و يا اين كه شايد حال معنوي ايشان به گونه‎اي بوده كه ازدواج مانع عبادت ايشان بوده است. وي در پايان اضافه مي ‎كند كه به هر حال، بايد رفتار انبياء را به بهترين وجه آن توجيه كنيم. (10).
شهيد مطهري نظري ديگر دارد؛ وي به صراحت ازدواج نكردن را نقصي در كمالات اين دو پيامبر به شمار مي‎آورد، البته نه آن كه نسبت به ساير مردمان عادي ناقص باشند؛ بلكه اين دو، نسبت به ساير پيامبراني كه همة خصوصيات اين‎ها را داشته و ازدواج هم كرده باشند، مقام كمتري دارند، چرا؟؛ زيرا (به نظر شهيد مطهري) نقشي كه ازدواج در كمال انساني دارد، جانشين‎پذير نيست(11).

به هر حال شايد بتوان در جمع بندي و نتيجه گيري اينگونه بيان كنيم كه از آنجايي كه حضرت عيسي و يحيي ـ عليهما السّلام ـ هر دو، همزمان با هم و در يك منطقه بوده‎اند؛ يعني در شرايط فرهنگي و اجتماعي واحدي مي‎ زيسته ‎اند و در آن زمان انحرافات جامعه بني‎اسرائيل به گونه‎اي بوده است كه يكي از راه هاي مبارزه با آن، ترويج زندگي زاهدانه و دنياگريزي بوده است تا گرايش افراطي مردم به شهوات مهار شود لذا اين دو پيامبر ازدواج نكردند تا با اين موج شهوت پرستي مقابله كنند.

* تصوير فوق، مربوط به مشهورترين مزار منسوب به يحيي، در مسجد جامع اموي دمشق است كه بر اين اساس، بدن يحيي در اين مسجد به خاك سپرده شده و سر وي در مسجدي در محله زَبداني دمشق دفن شده است. بنابر گزارشي ديگر، برخي مسلمانان و مسيحيان معتقدند سر يحياي پيامبر، در مسجدي در ناحيه «سَباستِيه» در شمال بيت المقدس كه يهوديان آنجا را به نام شومِرون مي‌شناسند دفن شده و مسيحيان نيز براي پاسداشت حضرت يحيي، كليسايي به نام «يحياي تعميد دهنده» در جوار مسجد ساخته‌اند. [12]


پي نوشت:
1- خرمشاهي، دانشنامة‌ قرآن، ج 2، ص 2348؛ دايره المعارف فارسي؛ ج 3،‌ص 3368
2- همان؛ آل عمران, آية 29؛ تفسير نمونه،‌ج 2، ص 401
3- معارف و معاريف، ج 10، ص 579
4- عماد الدين اصفهاني، قصص قرآن، ص 729
5- بحارالانوار، ج 14، ص 180 – 188
6- مجمع البيان: ج 3، ص 72
7- سوره مريم، آيه 7 ؛مجمع البيان: ج 3، ص 73 ؛ بحارالانوار: ج 14، ص 182
8- آل عمران، آية‌39
9- تفسير الميزان، ج 14، ص 28.
10- المحجة‌البيضاء في تهذيب الاحياء، ج 3، ص 79
11- تعليم و تربيت در اسلام، تهران، انتشارات الزهراء، 1366، چاپ هفتم، ص 25

12- پايگاه اينترنتي «ويكي شيعه»

يحيي زندگي بخش ازدواج فرهنگي اجتماعي
NotCache List Paramters: 4&313&5438!Model&179!RelateType&0 Name List:الگوي ليستي مرتبط ها - كل
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++